Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 14 sierpnia 2022

Zaparcia - przyczyny, objawy, leczenieZaparcia to dość powszechny problem. Mogą występować u wielu osób, zarówno dzieci, młodzieży jak i osób starszych. Przyczyn ich powstawania jest wiele. Jednak na częstotliwość wypróżniania się wpływają w dużym stopniu nasze nawyki np. siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej czy niezdrowe jedzenie. Jakie są przyczyny zaparć oraz jak sobie z nimi radzić?

Czym dokładnie są zaparcia?

Zaparcia stanowią jeden z najbardziej powszechnych problemów metabolicznych naszego organizmu. Okazuje się, że dotyczą one nawet 30% społeczeństwa. Powszechnie występujący problem zaparć związany jest głównie z prowadzeniem stylu  życia, dietą oraz stresem, który towarzyszy nam na co dzień. Często zaparcia spowodowane są również brakiem aktywności fizycznej, spożywaniem małowartościowych posiłków, które mogą nawet zatruwać nasz organizm.

Zaparcia to stan fizjologiczny organizmu, który określany jest jako oddawanie stolca rzadziej niż dwa, trzy razy w ciągu tygodnia. Mimo wszystko zaparcia należy diagnozować bardzo indywidualnie. Wyróżnia się kilka rodzajów zaparć:

  • przypadkowe – powstają na przebiegu choroby np. stanu podgorączkowego, zmiany odżywiania się;
  • krótkotrwałe – występują sporadycznie, na zmianę z prawidłowym oddawaniem stolca;
  • przewlekłe – nawykowe, atoniczne.

Jednak najczęściej spotykane są zaparcia adiopatyczne, które związane są z zaburzeniami pracy układu pokarmowego. Ich rozpoznanie określa się nawet na poziomie 90% chorych. Wynikają bowiem z bardzo ubogiej diety, niedostatecznie wypijanej ilości płynów w ciągu dnia oraz małej aktywności fizycznej.

Zaparcia – przyczyny

Do najważniejszych przyczyn pojawienia zaparć w organizmie należą choroby:

  • jelita grubegozespół jelita drażliwego, zwężenie jelit w przebiegu chorób zapalnych, skręt jelit;
  • odbytu i odbytnicy – guzki krwawnicze (hemoroidy), szczelina odbytu, uchyłki odbytnicy;
  • miednicy mniejszej – nowotwory jajnika, macicy, endometrioza (gruczolistość macicy);
  • ośrodkowego układu nerwowegostwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona, uszkodzenia pourazowe mózgu lub rdzenia kręgowego;
  • zaburzenia hormonalne – niedoczynność tarczycy, niedoczynność przysadki;
  • metaboliczne – porfira, mocznica (zaburzenia funkcji nerek);
  • tkanki łącznej – twardzina, zapalenie skórno-mięśniowe.

Przyczyną zaparć mogą być również leki przeciwbólowe, przeciwdepresyjne, a także przeciwdrgawkowe, w których skład wchodzi wapń i glin, leki znieczulające (opioidy), leki na nadciśnienie oraz leki antykoncepcyjne.


Chlorella bioalgi


Zaparcia – objawy

Podstawowymi objawami zaparć są:

  • duży wysiłek podczas parcia;
  • uczucie niepełnego wypróżnienia;
  • twardy stolec;
  • wypróżnienia rzadsze niż dwa razy w tygodniu.

Pierwszym objawem zaparć jest bardzo twardy stolec, gdzie przy oddawaniu towarzyszy ból i duży wysiłek. Innymi objawami mogą być mdłości, zawroty głowy, odbijanie się, utrata łaknienia, a także wzdęcia. Taki stan organizmu nie należy niestety do prawidłowych i często spowodowany jest zaleganiem toksyn w przewodzie pokarmowym. Dla niektórych w dużej mierze uciążliwe może być uczucie pełności w brzuchu oraz towarzyszące temu wzdęcia. Inni z kolei skarżą się na ból brzucha i rozpieranie w nad i śródbrzuszu.

Co na zaparcia?

Na początku bardzo ważne jest wykluczenie przyczyn pozajelitowych. Jeśli zostaną one wyeliminowane, o czym mogą świadczyć poważne choroby ustrojowe, wówczas można bezpiecznie podejść do leczenia zaparć. Głównym zadaniem podczas usuwania problemu zaparć jest przyspieszenie transportu masy kałowej w jelitach. Umożliwia to specjalna dieta oraz jednoczesne stosowanie naturalnych suplementów diety wpływających na oczyszczanie organizmu. Dodatkowo bardzo ważne jest wdrożenie dużej ilości wody niegazowanej, a także spożywanie produktów, które zawierają błonnik w dużych ilościach.

Zaleca się także:

  • spożywanie suszonych owoców;
  • ograniczenie spożywania ziemniaków, ryżu oraz pieczywa;
  • przyjmowanie około 2 litrów wody dziennie;
  • spożywanie jednej szklanki przegotowanej wody przed posiłkiem;
  • jedzenie często, ale małych porcji posiłków;
  • spożywanie dużej ilości warzyw.

Znaczną ulgę powinna przynieść zmiana codziennych nawyków. Na przykład włączenie w styl życia aktywności fizycznej. Należy również zwrócić uwagę na leki, które dotychczas przyjmowaliśmy. Warto wybrać naturalny kierunek i skorzystać z ziół o działaniu przeczyszczającym. Są to m.in. babka płesznik czy aloes. Bardzo dobrym rozwiązaniem są też naturalne suplementy diety jak np. Spirulina i Chlorella (algi o działaniu odżywczym i oczyszczającym). Dodatkowo można stosować oleje, które będą zmiękczać masy kałowe i ułatwiać ich usuwanie z organizmu (np. olej z czarnuszki).

Innym rozwiązaniem jest zastosowanie środków przeczyszczających. Jednak najlepiej stosować je jak najrzadziej i tylko w sytuacjach, gdy metody niefarmakologiczne są nieskuteczne.

Polecane produkty

Spirulina + Chlorella – naturalne oczyszczanie organizmu
Chlorella w bardzo dokładny sposób oczyszcza organizm, pomaga w likwidacji zaparć, wspiera budowanie naturalnej odporności, wspomaga odmładzanie organizm, przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek, poprawia kondycję organizmu, dodaje sił witalnych, …
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami