Aktualizacja: 29 listopada 2022
Pyłek pszczeli często zwany jest również pyłkiem kwiatowym. Stanowi źródło wielu cennych składników odżywczych. Ze względu na bogaty skład znalazł szerokie zastosowanie m.in. w lecznictwie. Jak się okazuje pyłek pszczeli stał się przedmiotem zainteresowania nie tylko medycyny naturalnej, ale także kosmetologii.
Spis treści
Czym dokładnie jest pyłek pszczeli?
Pyłek pszczeli tworzą męskie komórki rozrodcze, które produkowane są przez kwiaty. Jego zbieraniem zajmują się głównie pszczoły. Te pracowite zwierzątka mieszają pyłek ze swoją śliną oraz nektarem, a następnie w postaci tzw. obnóży przenoszą do ula i składają jako plaster. Przenoszony do ula pyłek w postaci obnóży nazywany jest pyłkiem pszczelim, którego celem jest zaspokajanie obecnych potrzeb pokarmowych oraz tworzeniu zapasów na czas braków pyłku w przyrodzie.
Co w sobie kryje pyłek pszczeli?
Jedną z najważniejszych grup związków aktywnych pyłku pszczelego stanowią aminokwasy, do których zalicza się m.in. arginina, fenyloalanina, leucyna czy lizyna. Obecność aminokwasów w pyłku pszczelim sięga 12%. Występują w nim zarówno aminokwasy endogenne jak i egzogenne. Te pierwsze organizm jest w stanie sam wytworzyć. Z kolei drugie muszą być dostarczone do niego z zewnątrz. Szczególne znaczenie posiada aminokwas zwany argininą. Jak wykazują badania związek ten zwiększa produkcję tlenku azotu, który obniża napięcie ścian naczyń krwionośnych, przez co działa rozkurczowo na tętnice wieńcowe. Arginina chroni również przed zlepianiem się erytrocytów.
Pyłek pszczeli stanowi także źródło flawonoidów, katechin, kwasu oleanowego i ursulowego. W dość sporych ilościach występują w nim fenolokwasy jak np. kwas ferulowy czy kwas chlorogenowy. Dodatkowo znaleźć w nim możemy wiele pierwiastków pod postacią soli mineralnych takich jak potas, magnez, żelazo czy cynk. W mniejszych ilościach występuje tam selen i bor.
Obecne w pyłku pszczelim węglowodany to przede wszystkim fruktoza, glukoza, maltoza oraz w mniejszej ilości arabinoza czy ryboza. Jest on źródłem wielu witamin, do których zalicza się m.in witaminę A, witaminy z grupy B, witaminę C, kwas foliowy, kwas pantotenowy oraz kwercetynę.
Pyłek pszczeli dla zdrowia i urody
Pyłek pszczeli stanowi odżywkę, która uzupełnia dzienne niedobory odżywcze. Ponadto wspomaga i reguluje przemianę materii, zmniejsza masę ciała, zwiększa liczbę krwinek czerwonych oraz poziom żelaza we krwi. Wykazuje również właściwości detoksykacyjne.
Dzięki zawartości dużej ilości składników odżywczych pyłek pszczeli można wykorzystywać w różnego rodzaju chorobach u dzieci wywołanych przez zaburzenia w odżywianiu, brakiem apetytu czy opóźnionym rozwojem. Mocno poleca się go osobom wykonującym ciężką pracę fizyczną oraz osobom przechodzącym rekonwalescencję.
Jak się okazuje pyłek pszczeli wywiera pozytywny wpływ na układ pokarmowy. Reguluje bowiem procesy trawienne, wpływa także na odpowiedni stan flory bakteryjnej. Wykazuje właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze.
Dzięki swoim właściwościom detoksykacyjnym pyłek kwiatowy wykazuje działanie ochronne na wątrobę, jednocześnie wspomagając jej działanie. W związku z tym pyłek można stosować w stanach zapalnych wątroby. Kuracje wykorzystujące pyłek pszczeli obniżają w surowicy krwi aktywność aminotransferazy alaninowej i asparaginianowej, fosfatazy alkalicznej i bilirubiny.
Pyłek pszczeli i miód może być lekarstwem na choroby alergiczne jak katar sienny. Z kolei wyciąg z pyłku pszczelego działa leczniczo na dolegliwości ze strony gruczołu krokowego. W polskiej medycynie naturalnej leczenie prostaty pyłkiem pszczelim jest znane od bardzo dawna. Lecząc początkową fazę choroby można niemalże całkowicie wyeliminować możliwość nawrotów. Warto wiedzieć, że wyciąg z pyłku kwiatowego zwiększa również wydzielanie insuliny. Dlatego też spożywają go diabetycy, ponieważ wspomaga obniżyć poziomu cukru we krwi.
Pyłek pszczeli doskonale odnajduje się również w dziedzinie jaką jest kosmetologia. Obecny w preparatach kosmetycznych wykazuje korzystne działanie zarówno na skórę jak i włosy. Balsamy i mleczka nawilżają, a także wygładzają naskórek przywracając elastyczność i jędrność skóry, jak również młody i świeży wygląd. Z kolei szampony czy odżywki do pielęgnacji włosów, dzięki obecność aminokwasów regenerują , odżywiają je i wzmacniają.
Jak dawkować pyłek pszczeli?
Poleca się spożywać pyłek pszczeli 3 razy dziennie na pół godziny przed posiłkiem. Przed spożyciem należy zmieszać go np. z wodą lub miodem, a następnie dokładnie pogryźć przed połknięciem, aby zwiększyć jego przyswajalność przez organizm. Małe dzieci w wieku od 3 do 5 lat nie powinny przekraczać dwóch małych łyżeczek, dzieci w wieku 6-12 lat trzech łyżeczek, a dzieci powyżej 12 lat oraz dorośli czterech łyżeczek pyłku pszczelego.
Spirulina Febico – wysokiej jakości alga, której skład to 100% czysta Spirulina. Każdy etap, od hodowli, poprzez produkcję, do otrzymania pełnowartościowego produktu, jest poddawany szczegółowej kontroli. Pozwala to uzyskać najwyższej jakości Spirulinę
Zobacz tutaj ...
Spirulina jest naturalną algą, która uzupełnia niedobory ważnych dla organizmu składników odżywczych. W jej składzie znajduje się m.in. białko, minerały, witaminy. Wspomaga działanie układu odpornościowego, pomaga utrzymać prawidłową masę ciała …
Zobacz tutaj ...
Świetny produkt :). Warto włączyć go do swojej diety 🙂
Jestem fanką takich wpisów!
dobrze wiedzieć takie rzeczy 🙂
Znam wosk pszczeli, ale o pyłku pszczelim do tej pory nie słyszałam 🙂