Aktualizacja: 5 września 2022
Każda kobieta doskonale wie, że miesiączka może solidnie dokuczyć. Najczęściej w takiej sytuacji sięga się po leki przeciwbólowe, które niekiedy w mniejszym lub w większym stopniu uśmierzają ból. Mimo to istnieją skutki uboczne korzystania z takich metod. Comiesięczne, a więc regularne i długotrwałe stosowanie farmaceutyków wywiera negatywny wpływ na nasze narządy wewnętrzne. Na szczęście istnieją inne, a co ważne naturalne sposoby na bolesne miesiączki. Warto więc sięgnąć po zioła, które stanowią zdrową alternatywę w redukcji bólu. Na jakie się zdecydować?
Spis treści
Jakie są przyczyny bóli menstruacyjnych?
Lekarze dzielą bóle menstruacyjne na pierwotne i wtórne. Te pierwsze związane są ze skurczami macicy. Ich intensywność jest różna i może się nasilać. Wówczas mogą pojawić się wymioty, zawroty głowy czy biegunka. Z kolei bóle wtórne posiadają podłoże związane z wadami rozwojowymi macicy. W takim przypadku ból może być spowodowany mięśniakami macicy lub stanami zapalnymi przydatków.
Zioła na bolesne miesiączki
Zaburzenia miesiączkowania wymagają odpowiednich do tego środków. Jedni są zwolennikami leków przeciwbólowych, a także metod rozgrzewających, jak ciepła kąpiel czy termofor. Inni wolą naturalne metody jakimi są napary ziołowe. Do najskuteczniejszych ziół zwalczających dolegliwości miesiączkowe należą m.in.:
1. Krwawnik pospolity.
Krwawnik pospolity to powszechnie znane zioło, które znalazło szerokie zastosowanie w ziołolecznictwie. Surowcem leczniczym krwawnika są kwiaty oraz ziele zbierane w kwietniu. Napary ziołowe z tej rośliny stosowane są w sytuacji zaburzeń żołądkowo-jelitowych takich jak niestrawność, wzdęcia czy brak apetytu. Można stosować go również zewnętrznie, ze względu na jego właściwości łagodzące w stanach zapalnych czy w przypadku ran i zadrapań. Napar z krwawnika zalecany jest również w przy zmęczeniach, bolesnych miesiączkach, a także w dolegliwościach podczas menopauzy.
2. Rumianek.
Rumianek jest znany niemalże każdemu z nas. Jego niewielkie kwiaty bogate są w wiele substancji leczniczych takich jak m.in. witamina C, cholina, olejki eteryczne i sole mineralne. W związku z tym charakteryzuje się on działaniem przeciwalergicznym, regenerującym oraz przeciwbakteryjnym. Posiada, także właściwości pielęgnacyjne włosów, skóry i paznokci. Dodatkowo rumianek wykazuje działanie łagodzące dolegliwości bólowe podczas menstruacji.
3. Szałwia lekarska.
Surowcem leczniczym szałwii są jej liście, posiadające cenne olejki eteryczne. Szałwię najczęściej stosują kobiety karmiące, które posiadają problem ze zbyt dużą ilością mleka. Pomaga również regulować obfite miesiączki, a także zmniejsza towarzyszący podczas ich trwania ból. Ponadto napar z szałwii wspomaga procesy trawienne, wspomaga leczenie niestrawności oraz zmniejsza wzdęcia.
4. Przywrotnik pospolity.
Przywrotnik pospolity posiada bardzo szerokie zastosowanie w ziołolecznictwie. Wykazuje właściwości moczopędne, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Napary z przywrotnika regulują także pracę jelit, a tym samym zwiększają przemianę materii. Dodatkowo przynoszą ulgę podczas menstruacji.
5. Pokrzywa.
Pokrzywa, mimo że wielu uznaje ją za chwast, stanowi bardzo cenną roślinę. Zawiera wiele wartościowych związków aktywnych potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Do celów leczniczych wykorzystuje się korzeń pokrzywy, liście oraz ziele, które zostają poddane odpowiednim procesom. Pokrzywa wykazuje działanie moczopędne, a także właściwości oczyszczające układ trawienny. Wykazuje również pozytywny wpływ na trzustkę, wątrobę oraz żołądek.
6. Arcydzięgiel.
Napar z arcydzięgla wykorzystuje się m.in. w dolegliwościach żołądkowych, przy braku apetytu czy wrzodach. Jego surowcem leczniczym jest ziele arcydzięgla, które zbiera się w październiku. Arcydzięgiel stanowi również środek uspokajający i kojący nerwy. Z kolei olejek z tej rośliny łagodzi bóle reumatyczne oraz menstruacyjne. Pomocny jest również w chorobach skóry takich jak trądzik czy łuszczyca.
Chlorella w bardzo dokładny sposób oczyszcza organizm, pomaga w likwidacji zaparć, wspiera budowanie naturalnej odporności, wspomaga odmładzanie organizm, przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek, poprawia kondycję organizmu, dodaje sił witalnych, …
Zobacz tutaj ...
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...
Mam mięśniaki i bolesne miesiączki, na pewno skorzystam z porad.
Na szczęście po ciąży problem z bolesnymi miesiączkami u mnie prawie zniknął. A jak coś boli to zazwyczaj pomaga gorąca kąpiel. Niemniej ten artykuł pełen jest pomocne wiedzy
Ja dodam ze szalwia jest pomocna w problemach z bezplodnoscia, stymuluje owulacje – jezeli w tym tkwi przyczyna problemow z poczeciem – moze byc pomocna.
Super porady i na pewno z nich skorzystam, gdyż problem bolesnych miesiączek znam od lat!