Aktualizacja: 14 marca 2022
Świeżo zaparzona herbata, zarówno o poranku jak i wieczorem, należy do bardzo drobnych czynności, za to sprawiających wiele przyjemności. Jednak, aby cieszyć się doskonałym smakiem i aromatem warto wiedzieć jak parzyć herbatę. Oto wskazówki.
Spis treści
Jak parzyć herbatę?
Herbata to napój, który powinien zapewniać przyjemne doznania, zarówno smakowe jak również pobudzać organizm do lepszego funkcjonowania. Bardzo często zdarza się tak, że wielu z nas w wyniku nawyku wrzuca torebkę herbaty do kubka i po prostu zalewa wrzątkiem. Jednak czy taka forma przygotowania tego rodzaju napoju jest prawidłowa? Przyjrzyjmy się bliżej.
Herbata
Kiedy chcemy uzyskać dobrze wykonany napar, należy początkowo zadbać o kilka czynników. Są to m.in. jakość liści herbaty, temperatura wody oraz czas jej parzenia. Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy co dzieje się po zalaniu wrzątkiem naszej herbaty. To niezmiernie ważny czynnik wpływający na smak oraz właściwości naparu. Decydując się na zaparzenie herbaty warto wybrać tę liściastą. Korzystając z takich rodzajów o wiele łatwiej możemy ocenić czy herbata jest dobrej jakości. Z kolei przy herbatach w torebkach trudniej jest cokolwiek stwierdzić.
Zalewanie herbaty
Najlepiej wykonywać jest napar z herbaty w czajniku posiadającym grube ścianki, które wcześniej należy ogrzać. Takie działanie pozwoli nam utrzymać temperaturę idealną do parzenia. Kiedy naczynie do herbaty jest już przygotowane oraz posiadamy herbatę wysokiej jakości, należy wówczas przygotować miękką, czyli filtrowaną wodę. Bardzo ważne jest, aby woda, którą zalewamy herbatę nie była wrząca. Dlatego po zagotowaniu się wody należy odczekać kilka minut aż jej temperatura będzie odpowiednia. I tak herbatę zieloną i białą zalewamy wodą o temperaturze 75-85 stopni Celsjusza, a herbaty czarne wodą o temperaturze 95-98 stopni Celsjusza.
Parzenie herbaty
Kolejny etap, czyli długość parzenia herbaty nie jest kwestią stałą. Zależy bowiem od kilku czynników. Im liście herbaty są bardziej zmielone, tym czas ich parzenia jest krótszy. Należy jednak wiedzieć, że im dłuższy jest czas parzenia herbaty, tym większa ilość polifenoli przechodzi do przygotowywanego naparu. Polifenole to związki, które odpowiedzialne są za cierpki smak herbaty oraz sprawiają, że obecna w niej teina staje się mniej pobudzająca. Dlatego jeśli chcemy, aby poranna herbata nas pobudzała należy parzyć ją krótko 2-3 minuty. W celu uzyskania odwrotnego efektu, herbatę należy parzyć około 7 minut. Wówczas następuje całkowite związanie teiny, co prowadzi do relaksującego działania herbaty. Taka herbata zalecana jest przede wszystkim wieczorem.
Co jeszcze warto wiedzieć?
Warto również wspomnieć o dodatkach do herbaty jakim jest m.in. cytryna. Dużo słyszy się na temat połączenia herbaty z cytryną, która może być przyczyną choroby Alzheimera. A wszystko dlatego, że związek (cytrynian sodu) znajdujący się w mózgu osób chorych na tę chorobę to ta sama substancja, która powstaje w wyniku połączenia cytryny i herbaty.
Związek ten powstaje, ponieważ w większej ilości składów herbat czarnych występuje pewna ilość glinu. Duża część tego metalu ciężkiego nie przedostaje się do naparu w pierwszych minutach jego parzenia. Jednak kiedy środowisko parzenia herbaty zostanie zakwaszone, glin uwalnia się w zdecydowanie większej ilości. Dlatego jeśli chcemy napić się herbaty z cytryną dodajmy ją wyłącznie do krótko parzonego naparu.
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Ostatnio kupiłam sobie książkę o herbacie chyba czas w końcu po nią sięgnąc
Próbuję jeszcze raz zamieścić komentarz…
Ponoć ,żeby uzyskać smak herbaty taki prawdziwy trzeba umieć ją parzyć,
dlatego Japończycy robią z tego całą ceremonię 🙂
Słyszałam już wcześniej o tych ciekawostkach! Bardzo ciekawy post! 🙂
super, świetny wpis
O czarnej herbacie z cytryną już słyszałam. Wskazówki bardzo fajne, szczególnie dla mnie – uwielbiam herbatę 😉
O tej cytrynie słyszałam już dawno. Czarnej herbaty piję mało, najczęściej sięgam po zieloną 🙂
Nie miałam pojęcia, że herbata z cytryną może wpływać aż tak na nasze zdrowie. Dziękuję po raz kolejny za porcję wiedzy!