Aktualizacja: 23 marca 2022
Jeśli chcemy być posiadaczami zdrowo opalonej skóry należy na początku pomyśleć w jaki sposób przygotować ją na promienie słoneczne. Wówczas efekt złotej opalenizny może utrzymać się znacznie dłużej. Ponadto, wcześniejsze przygotowanie skóry do opalania może uchronić ją przed oparzeniami słonecznymi, które są częstym następstwem ekspozycji skóry na słońce oraz podrażnień, które powstają w ich wyniku. Jak więc przygotować skórę na opalanie? Oto wskazówki.
Spis treści
Jak przygotować skórę do opalania?
Po długim okresie jesienno-zimowym nasza skóra nie posiada zadowalającej kondycji. Jej jasny odcień, zaburzony płaszcz hydrolipidowy oraz codzienna dieta pozbawiona cennych składników odżywczych jak przeciwutleniacze, witaminy i minerały sprawiają, że wymaga ona odpowiedniej pielęgnacji. Dlatego też chcąc eksponować skórę na działanie promieni słonecznych należy wzmocnić jej system obronny. Jak to zrobić?
1. Zabiegi pielęgnacyjne.
Bardzo ważna w utrzymaniu właściwej kondycji skóry jest jej pielęgnacja. Zalicza się do tego m.in złuszczanie martwego naskórka, które działa wygładzająco i odżywczo. Usuwanie martwych komórek z powierzchni skóry, szczególnie dokładnie należy wykonywać w okolicach kolan, łokci oraz stóp. Pamiętajmy, że zabieg złuszczania naskórka jest bardzo ważny, ponieważ ułatwia uzyskanie efektu równomiernej opalenizny, co wygląda bardzo estetycznie.
Warto pamiętać również o odpowiednim nawilżaniu skóry. W tym celu bardzo dobrze sprawdzi się masło shea lub olejki naturalnego pochodzenia np. olej arganowy. Preparat ten najlepiej nakładać wieczorem po wcześniej wykonanym peelingu oraz rano przed wyjściem z domu. Bardzo właściwym krokiem jest nakładanie grubszej warstwy kosmetyku nawilżającego, a następnie owinięcie skóry folią spożywczą i pozostawienie jej na około 15 minut.
Innym rozwiązaniem może być również wizyta w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym, który z pewnością posiada szeroką gamę zabiegów o działaniu nawilżającym, regenerującym i odżywczym. Decydując się na taką wizytę należy jednak unikać zabiegów mocno złuszczających takich jak mikrodermabrazja, kwasy czy zabiegi laserowe. Przeznaczone są one wyłącznie do stosowania w okresie jesienno-zimowym lub wczesnowiosennym.
2. Dieta.
Właściwa pielęgnacja skóry powinna iść równomiernie z odpowiednim odżywianiem i prowadzeniem zdrowego trybu życia. Jak powszechnie wiadomo kosmetyki odgrywają ważną rolę w pielęgnacji, jednak codzienna dieta stanowi najważniejszy czynnik warunkujący prawidłowy stan naszej skóry. W związku z tym przymierzając się do opalania w naszej diecie nie powinno zabraknąć produktów zawierających beta-karoten, likopen oraz witaminy A i E oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT). Związki te zwiększają odporność skóry, chronią przed działaniem wolnych rodników, a także odbudowują płaszcz hydrolipidowy skóry. Warto wzbogacić swoją dietę o czerwone i pomarańczowe owoce, warzywa, a także orzechy i tłuste ryby.
3. Filtr ochronny.
Bardzo ważnym elementem przygotowań skóry do „kąpieli słonecznych” jest także jej ochrona w postaci odpowiedniego kosmetyku. Mowa tu o zastosowaniu filtra ochronnego, hamującego docieranie do skóry szkodliwych promieni UV.
Przed zastosowaniem takiego kosmetyku należy zwrócić szczególną uwagę na jego rodzaj. Zarówno filtry chemiczne jak i fizyczne (mineralne) posiadają swoich zwolenników jak i przeciwników. Te pierwsze wnikają w głąb skóry, nie są tak łatwo zmywalne i nie pozostawiają na skórze białego filmu. Nie ma jednak potwierdzonych informacji czy na pewno są one obojętne dla naszego zdrowia. Z kolei fizyczne odbijają promienie słoneczne, nie wnikają w głąb skóry, dosyć łatwo ścierają się z niej i pozostawiają białą powłoczkę na powierzchni. Bardzo ważną kwestią jest tu wysokość ochrony danego filtra. Powszechnie znana jest zasada: im wyższa tym lepiej działa. Jednak nie ma obaw co do tego, że sięgając po filtr 50 SPF w ogóle się nie opalimy. Efekt złotej skóry nastąpi w nieco dłuższym czasie, ale w sposób bardziej bezpieczny.
W kwestii ochrony nie zapominajmy również o naszych oczach i otaczającej je skórze. Ona też wymaga odpowiedniej ochrony, ponieważ jest wyjątkowo delikatna, a przez to podatna na wszelkie podrażnienia. Idealną ochroną są tu okulary przeciwsłoneczne polecane przez dobrego optyka. Jedynie wtedy mamy pewność, że skutecznie zatrzymywane są szkodliwe promienie UV. Osłona oczu przed słońcem jest bardzo ważna, ponieważ ich nadmierne eksponowanie może doprowadzić do zaćmy czy zwyrodnienia plamki żółtej oka.
Jak bezpiecznie się opalać?
- należy unikać długiego opalania się, zwłaszcza między godziną 11-15
- podczas pierwszej ekspozycji skóry na słońce wskazane jest przebywanie nie dłużej niż 15 minut (należy skórę stopniowo przyzwyczajać do większych dawek promieni UV)
- należy koniecznie pamiętać o nakryciu głowy, szczególnie u dzieci i osób starszych
- konieczne jest regularne nawadnianie organizmu wodą mineralną lub sokami owocowo-warzywnymi
- duże znamiona na ciele powinny być objęte szczególną ochroną
- po opalaniu bardzo ważne jest oczyszczenie skóry z potu, słonej wody i piasku, a następnie posmarowanie jej balsamem, mleczkiem lub kremem nawilżającym
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Tłoczony na zimno olej z czarnuszki egipskiej dzięki swoim właściwościom może pomóc w zwalczaniu wszelkiego rodzaju zmian skórnych. Chroni komórki organizmu przed wolnymi rodnikami co powoduje, że skóra wygląda młodziej ...
Zobacz tutaj ...
Ale jak to jak się przygotować do opalania, skoro jest ono niezdrowe a opalenizna jest widocznym objawem uszkodzenia skóry? :/
Bardzo fajny i przydatny wpis!
I prawdziwe(!) sanglasy ?
Muszę się bardziej przyłożyć do mojej diety 🙂
Bardzo wartościowe rady. Szkoda, że większość osób nie pamięta chociażby o filtrach…
Nie wiedziałam, że z opalaniem jest tyle zachodu:)
Zawsze u miałam opalania się na siłę, ale lubię być lekko „owiana słońcem” tak tylko by skóra wyglądała zdrowo. Na szczescie olejek organowy jest u mnie w regularnym użyciu. Może tylko zbyt rzadko myślę o złuszczaniu skory. A by lepiej się odpalić, wypijam często szklankę świeżo wyciśniętego soku z dużą dozą marchewki:)
Ważny temat i jeszcze przystępnie opisany 🙂 Jutro kupuję nowy krem z filtrem 50, możesz jakiś polecić?
Super artykuł 😉
Wydaje się, że moda na opalanie (na szczęście) już trochę minęła 🙂
Bardzo ciekawy artykuł. Olej arganowy i masło shea- są moimi ulubionymi kosmetykami, używam ich przez cały rok. 🙂