Aktualizacja: 3 marca 2022
Glinka zielona zwykle kojarzona jest z działaniem oczyszczającym oraz mocno ściągającym. I słusznie. Stanowi to jej cechę charakterystyczną oraz fakt, że jest jedną z najbardziej popularnych ze wszystkich rodzajów glinek kosmetycznych. Jakie inne właściwości wykazuje oraz jak wpływa na naszą urodę? Przyjrzyjmy się bliżej zielonej glince.
Glinka zielona pochodzi ze skał krzemionkowo-aluminiowych. Swój zielony kolor zawdzięcza występowaniu jonów żelaza (dwuwartościowego). W stanie suchym jest delikatnym jasno-zielonym proszkiem. Z kolei mokra posiada głęboko zieloną barwę. Jej skład obejmuje aż 20 różnych związków mineralnych bardzo ważnych dla naszego organizmu. Zalicza się do nich m.in.: krzem, wapń, potas, fosfor, sód, magnez, cynk, selen.
Glinka zielona wydobywana jest z głębin ziemi. Dlatego też nie ulega wpływom cywilizacji oraz szkodliwemu oddziaływaniu środowiska zewnętrznego. Po jej wydobyciu jest suszona na słońcu. Proces ten zwraca glince właściwości, które może stracić przy wydobywaniu różnymi metalowymi narzędziami i urządzeniami.
Spis treści
Glinka kosmetyczna – właściwości lecznicze
Glinka zielona powinna znajdować się w domu każdej osoby, która bardzo dobrze chce zadbać o swoją skórę. Jej dodatkowym atutem jest fakt, że stanowi formę naturalnych kosmetyków. Dlatego jest idealnym produktem dla osób ceniących sobie preparaty pochodzenia naturalnego.
Produkt ten przyjmuje postać proszku, którego jony naładowane są ujemnie. W związku z tym doskonale absorbuje cząsteczki dodatnie, którymi przeważnie są związki toksyczne. Dodatkowo glinka zielona pochłania zbędne produkty przemiany materii, w związku z czym stanowi idealny produkt dla skóry zanieczyszczonej i problematycznej. Wykazuje również działanie antyseptyczne działając zarówno na bakterie, wirusy czy grzyby. Ponadto stosowane maseczki z glinki zielonej wyrównuje poziom pH skóry.
Dzięki tak wielu składnikom odżywczym, jakie posiada glinka zielona, wykazuje właściwości ściągające i wysuszające, co pomocne jest bardzo w leczeniu skóry trądzikowej. Maska z niej wykonywana zwęża rozszerzone pory skórne poprawiając ogólny wygląd. Daje również uczucie napięcia, powodując delikatny efekt liftu kosmetycznego. Pozytywnie oddziałuje także na skórę dojrzałą, zniszczoną i posiadającą zmarszczki. Jej składniki działają odżywczo oraz regenerująco, wygładzając i ujędrniając skórę.
Glinka zielona – zastosowanie
1. Glinka zielona na włosy.
Glinka zielona doskonale nadaje się do pielęgnacji włosów. Odżywia je, wzmacnia, zapobiega ich wypadaniu i przetłuszczaniu się. Wystarczy proszek z glinki zielonej wymieszać z odrobiną wody do uzyskania gęstej pasty, a następnie nałożyć na wcześniej umyte włosy. Maskę należy pozostawić na włosach przez około 5 minut. Po tym czasie należy maskę spłukać i umyć włosy.
2. Glinka zielona do kąpieli.
Glinkę zieloną warto również stosować do kąpieli. Wykazuje ona działanie ujędrniające, pomaga zmniejszyć cellulit, a także rozjaśnia nieestetyczne przebarwienia na skórze. Dodatkowo działa rozluźniająco i relaksująco, a także zmniejsza bóle mięśniowe. Do przygotowania takiej kąpieli należy rozpuścić 200-300 gram proszku w ciepłej wodzie. Kąpiel w glince zielonej nie powinna trwać dłużej niż 20 minut.
3. Glinka zielona w okładach.
Okłady z glinki zielonej wykonuje się podobnie do wyżej opisanych kąpieli. W tym celu należy więc przygotować wodę i wsypać do niej zieloną glinkę. Następnie namoczyć w niej kawałki gazy i owinąć nią powierzchnię ciała, na której występuje dany problem. Terapię stosuje się przeważnie raz w tygodniu.
Warto pamiętać!
- Nigdy nie należy ponownie używać wcześniej wykorzystanej glinki.
- Nie pozostawiaj otwartego opakowania glinki, ponieważ szybko może wchłonąć wszelkie zanieczyszczenia z powietrza.
- Nie należy stosować maseczki z glinki na dolną część brzucha jeśli jesteś w trakcie miesiączki lub na jego górnej części jeśli jesteś bezpośrednio po posiłku.
- Do przygotowywania maseczek z glinką nie należy stosować metalowych przedmiotów, ponieważ mogą wejść z nią w reakcje.
- Glinkę zawsze należy rozpuszczać w letniej lub chłodnej wodzie, nigdy w gorącej.
- Nie wolno dopuścić do wyschnięcia glinki, w tym celu należy ją zraszać wodą.
- Zawsze należy dokładnie zmyć resztki glinki ze skóry.
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Zastanawia mnie jedno zdanie w tym artykule… A konkretnie: „Nie należy stosować maseczki z glinki na dolną część brzucha jeśli jesteś w trakcie miesiączki lub na jego górnej części jeśli jesteś bezpośrednio po posiłku.” – dlaczego tak jest?
Zieloną glinkę akurat posiadam, więc natchniona artykułem lecę robić maseczkę. 😀
Sama dzisiaj stosowałam peeling z użyciem zielono-niebieskiej glinki 🙂
Śmiem jednak twierdzić, że nie na każde włosy glinka się nada – u mnie powoduje lekkość i puch. Dlatego zdecydowanie wolę stosować ją jedynie na skórę głowy 😉
Glinka ma świetne działanie 🙂 Bardzo lubię maseczki z glinki 🙂 Wpis jak zwykle pełen ciekawych informacji 🙂
Glinki są super
A dlaczego nie należy stosować maseczki z glinki na dolną część brzucha w trakcie miesiączki lub po posiłku? 🙂
No to muszę wypróbować 🙂
Dawno nie robiłam sobie maseczki. Dzięki za natchnienie;)
Raz spróbowałam maseczki z zieloną glinką, ale okazała się zbyt mocna do mojej delikatnej cery. Za to glinka biała sprawdza się świetnie 🙂
Uwielbiam zieloną glinkę i stosuję od lat na twarz. Chętnie sprawdzę na włosach!
Mam glinkę, ale jakoś nigdy mnie do niej nie ciągnęło, może przez zapach bo jest z mieszanką alg morskich…
Nie wiedziałam, że zielona glinka ma aż tyle właściwości. rzeczywiście warto mieć ją pod ręką:)