Kolagen do picia
Kolagen do picia

Opuchnięte nogi - przyczyny, objawy, leczenieOpuchnięte nogi to często pojawiający się problem. Szczególnie dotyczy on osób, u których praca polega na długotrwałym staniu lub siedzeniu. Często też dolegliwość ta występuje u kobiet w ciąży oraz  tych, którzy posiadają żylaki i zaburzenia krążenia krwi. Jakie są główne przyczyny obrzęków nóg oraz jak sobie z nimi radzić?

Opuchnięte nogi – przyczyny

Przyczyn opuchniętych nóg może być wiele. Istnieją również takie sytuacje, że jednoznaczne wskazanie co powoduje tego rodzaju problemy może być bardzo trudne. A to dlatego, że kilka czynników mogło się na siebie nałożyć w jednym czasie, powodując objawy w postaci obrzęków. Do najczęstszych przyczyn należą:

  • niewydolność układu krążenia
  • zakrzepica żył
  • długotrwała pozycja siedząca i stojąca
  • ciąża

1. Niewydolność układu krążenia.

To nic innego jak często pojawiające się żylaki, zespoły uciskowe kończyn dolnych, zespół pozakrzepowy. Przebieg krążenia krwi płynie z kończyn dolnych żyłami do serca. Poprzez obecność zastawek żylnych oraz ich wydolności przepływ krwi jest stały i odbywa się w jednym kierunku. Jednak kiedy zastawki stają się mniej wydolne, krew zaczyna cofać się, co prowadzi do wzrostu ciśnienia w układzie żylnym, a także spowolnienia odpływu żylnego z kończyn. Zarówno nadciśnienie żylne jak i zastój w mikrokrążeniu powodują obrzęk kończyn dolnych. Pierwszym objawem jest występujące uczucie ciężkości nóg, szczególnie porą wieczorną. Innym symptomem może być ból łydek, który zwykle nasila się nocą, mrowienia oraz obrzęki kończyn dolnych.

2. Zakrzepica żył.

Zakrzepica żył to jednostka chorobowa, która polega na rozwoju zakrzepów w żyłach kończyn dolnych. Na choroby tego typu najczęściej podatne są osoby po 40 roku życia, osoby otyłe oraz po długotrwałym unieruchomieniu czy urazach wielonarządowych.

3. Niewydolność serca.

W sytuacji gdy serce nie jest w stanie przepompowywać krwi przez organizm, zaczyna kumulować ją w naczyniach położonych najniżej w naszym ciele, a więc w kończynach dolnych. Dochodzi wówczas do zastoju żylnego, czego następstwem jest opuchlizna kończyn dolnych.

4. Ciąża.

Mimo że ciąża zaliczana jest do stanów fizjologicznych kobiety, również może wywołać opuchliznę nóg.

Opuchnięte nogi – leczenie

Tak naprawdę leczenie farmakologiczne obrzęków zależne jest głównie od przyczyny ich powstawania. Jeśli wywołane są one przez żylaki, bardzo istotne jest wówczas noszenie specjalnych rajstop uciskowych, których dobór do każdej osoby jest indywidualny. Metoda ta polega na ucisku naczyń w wyniku czego znajdująca się w nich krew nie zalega, a przemieszcza się. Ich dodatkową funkcją jest usprawnianie pompy mięśniowej kończyn dolnych. W grę wchodzi również leczenie farmakologiczne, które polega na regularnym przyjmowaniu preparatów zawierających m.in. diosminę, rutynę czy hesperedynę.

Jeśli powyższe metody nie wykazują rezultatów, zalecana jest wówczas skleroterapia. Zabieg polega na iniekcyjnym podaniu w światło żylaka preparatu, którego zadaniem jest uszkodzenie naczyń. Prowadzi to do stanu zapalnego i ostatecznego ich zarośnięcia. Najbardziej inwazyjną metodą leczenia żylaków jest zabieg operacyjny. Leczenie farmakologiczne zakrzepicy żył powodującej obrzęki kończyn dolnych polega na podawaniu iniekcyjnym w w tkankę podskórną brzucha heparyny.

Domowe sposoby na opuchnięte nogi

Zanim opuchnięte nogi stanowić będą poważny problem, warto zadbać o nie domowymi sposobami. Należą do nich m.in.

  • regularne ćwiczenia (spacery, bieganie, jazda na rowerze)
  • ograniczanie spożywania soli, która powoduje zatrzymanie wody w organizmie
  • często zmieniać pozycje w sytuacji pracy siedzącej lub stojącej
  • utrzymywać prawidłową masę ciała
  • wykonywać masaż, szczególnie kończyn dolnych
  • unikać wysokich temperatur (gorących kąpieli, sauny)
  • regularnie przyjmować preparaty wzmacniające naczynia krwionośne (kasztanowiec, arnika górska, miłorząb japoński)
  • unikać chodzenia w butach na wysokich obcasach
  • unikać pozycji siedzącej „noga na nogę”
Polecane produkty

Kolagen do picia na stawy i skórę
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami