Aktualizacja: 29 sierpnia 2022
Magnez jest pierwiastkiem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Jego niedobory mogą powodować m.in. skurcze mięśni, kołatanie serca, problemy z koncentracją, a także zwiększoną podatność na stres. Dlatego najlepszym sposobem na zapewnienie właściwego poziomu tego pierwiastka w organizmie jest wprowadzenie do diety produktów, które zawierają jego spore ilości. Co więc takiego zalicza się do nich?
Spis treści
Magnez – pierwiastek niezbędny
Magnez pełni wiele bardzo ważnych funkcji w naszym organizmie. Uczestniczy m.in. w transporcie energii do wszystkich komórek ciała, a także odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. W związku z tym permanentny lub częsty niedobór magnezu może być przyczyną wielu chorób takich jak np.:
- depresja, stany lękowe
- obniżenie odporności organizmu oraz podatność na wszelkie infekcje
- wypadanie włosów oraz problemy ze skórą i paznokciami
- arytmia i kołatanie serca
- zaburzenia koncentracji i pamięci
- zaburzenia ze snem
Najlepszym, naturalnym rozwiązaniem na tego rodzaju problemy jest wdrożenie do swojej diety produktów bogatych w magnez. Ich regularne spożywanie zapewni zrównoważony poziom tego pierwiastka we krwi, przez co zagwarantuje prawidłowe funkcjonowanie organizmu, dobre samopoczucie i wygląd.
8 produktów, które zawierają magnez
1. Kakao.
Kakao stanowi jeden z najbogatszych produktów jeśli chodzi o zawartość magnezu. W 100 g naturalnego kakao występuje aż 420 mg tego pierwiastka. Dodatkowo produkt ten to bardzo dobre źródło innych związków mineralnych m.in. wapnia, chromu, cynku czy żelaza. Dzięki tak wielu składnikom odżywczym, kakao zapobiega rozwojowi nowotworów m.in. jelita grubego, chorobom skóry oraz przedłuża młodość. Posiada również korzystne wpływ na naszą strefę psychiczną: relaksuje, minimalizuje stres oraz zwiększa pamięć i koncentrację.
2. Kasza gryczana.
Kasza gryczana to kolejny produkt, który może szczycić się dużą zawartością magnezu. 100 gram kaszy gryczanej zawiera go aż 218 mg. W skład kaszy gryczanej wchodzą również krzem, który skutecznie niweluje problemy z układem krążenia. Dodatkowo znaleźć w niej można witaminy z grupy B, żelazo, fosfor i wapń.
3. Orzechy laskowe.
Orzechy laskowe cechują się wieloma korzystnymi właściwościami. A to dzięki składnikom odżywczym jakie posiadają. Ten rodzaj orzechów stanowi bogate źródło magnezu (140 mg w 100 g), witaminy E tzw. witaminy płodności i młodości, a także witamin z grupy B, które posiadają dobry wpływ na układ nerwowy. Dodatkowo zawierają w swym składzie fosfor oraz potas, wywierający nieodzowny wpływ na kości i zęby.
4. Groch.
W 100 gramach grochu znaleźć można 124 mg magnezu. Dodatkowo stanowi on źródło witamin z grupy B, witaminy A, C, E oraz K, a także składniki mineralne takie jak potas, sód, fluor, żelazo, miedź, fosfor, wapń, i chlor. Groch to także źródło łatwo przyswajalnego białka, tłuszczu, węglowodanów oraz błonnika.
5. Banany.
Banany są jednymi z najbardziej bogatych w magnez owoców. W 100 gramach występuje 33 mg tego pierwiastka. Oprócz tego banany są bardzo zdrowe. Działają osłonowo na nasz układ krążenia, stanowią źródło potasu, dzięki czemu obniżają ciśnienie tętnicze. Zawarta w nich skrobia zapewnia uczucie sytości na długi czas, a pektyny obniżają poziom cholesterolu we krwi.
6. Płatki owsiane.
Płatki owsiane posiadają 129 mg magnezu w 100 g. Dodatkową ich cechą są właściwości odchudzające i odmładzające. Stanowią źródło aminokwasów, witamin z grupy B oraz selenu. Działanie składników zawartych w płatkach owsianych polega również na poprawie pamięci i koncentracji, usuwaniu zmęczenia oraz na wpływie antydepresyjnym.
7. Otręby pszenne.
W 100 gramach otrębów występuje aż 490 mg magnezu. Otręby pszenne zawierają cenny dla nas błonnik, węglowodany oraz białko. Produkt ten wspomaga nasze odchudzanie i reguluje poziom cholesterolu we krwi.
8. Migdały.
Migdały to produkty, które również mogą poszczycić się dużą zawartością magnezu. W 100 gramach występuje aż 296 mg tego pierwiastka. Skład migdałów jest bardzo bogaty. Zalicza się do niego błonnik, potas, witaminę E i B2, nienasycone kwasy tłuszczowe oraz potas.
Magnez – co wypłukuje ten pierwiastek z organizmu?
Oprócz produktów, które uzupełniają niedobory określonych pierwiastków w organizmie, istnieją takie, które je z niego wypłukują. Do tego rodzaju żywności zalicza się m.in.:
- kawa – ze względu na oryginalny smak i aromat oraz właściwości pobudzające, napój ten często jest spożywany w nadmiernej ilości. Kofeina obecna w kawie wykazuje działanie moczopędne przez co wypłukuje składniki odżywcze z organizmu, w tym również magnez.
- czarna herbata – wykazuje podobne działanie do kawy. Dlatego też spożywana w dużej ilości wywołuje działanie moczopędne i utratę związków mineralnych.
- słodkie napoje – takie jak m.in. coca-cola czy napoje energetyczne. Wszystkie tego rodzaju produkty zawierają w swym składzie kofeinę, która stanowi główną przyczynę utraty magnezu z organizmu.
- alkohol – to produkt, który znacząco wpływa na rozchwianie gospodarki mineralnej organizmu. Spożywany okazjonalnie nie wpływa na nią aż tak dogłębnie.
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Zostaw komentarz