Aktualizacja: 25 lipca 2023
Jagody goji stanowią obecnie hit wśród produktów zaliczanych do tzw. zdrowej żywności – superfood. Nic w tym dziwnego, bowiem ich obecność w naszej diecie zwiększa odporność organizmu, zmniejsza objawy reumatyzmu, a także reguluje poziom ciśnienia oraz cholesterolu we krwi. Jakie inne cechy przypisuje się tym owocom? Oto kilka wskazówek.
Spis treści
Jagody goji – czym są?
Jagody goji to nic innego jak owoce chińskiej rośliny nazywanej kolcowój pospolity (szkarłatny), który pochodzi z rejonów południowo-wschodniej Azji i Europy. Stanowi tzw. kuzyna wilczej jagody. Warto jednak zaznaczyć, że roślina ta nie należy do grupy toksycznych, pochodzących z naszych rejonów. Nazwa „goji” z kolei stanowi nazwę handlową całego produktu.
Jak się okazuje owoc ten posiada właściwości regenerujące wątrobę i nerki, łagodzące dolegliwości układu oddechowego, a także leczy niepłodność. Ponadto wykazuje działanie odmładzające, dlatego często nazywany jest eliksirem młodości.
Jagody goji – właściwości
Choć owoce goji nie należą do dużych objętościowo, to stanowią olbrzymie bogactwo składników odżywczych. Są źródłem wielu witamin takich jak m.in. witamina C i witamina E, witamin z grupy B, a także związków mineralnych takich jak żelazo, selen, cynk, potas, wapń. Dodatkowo w składzie znajduje się błonnik i sterole roślinne. Tak bogate źródło związków odżywczych sprawia, że owoce te wykazują szereg dobroczynnych właściwości na nasz organizm. Należy do nich między innymi:
1. Hamowanie rozwoju nowotworów.
Jagody goji stanowią również źródło cennego białka, w którego skład wchodzi aż 18 aminokwasów. Ponadto obecne w nich węglowodany i tłuszcze (w tym nienasycone kwasy tłuszczowe omega 6) warunkują prawidłową pracę mózgu i całego układu nerwowego.
Jednak jednym z najbardziej docenianych składników odżywczych jagód goji jest rozpuszczalny w wodzie tzw. bioaktywny kompleks polisacharydowy (LBP). Badania wykazują, że związek ten hamuje wzrost komórek nowotworowych żołądka, okrężnicy i płuc. W dużym stopniu zapobiega również rozwojowi komórek rakowych gruczołu krokowego u mężczyzn oraz komórek raka gruczołu piersiowego u kobiet. Dzieje się tak dlatego, że kompleks ten wykazuje działanie antyproliferacyjne (hamujące namnażanie).
2. Obniżanie poziomu cholesterolu i nadciśnienie.
Owoce goji zawierają w swoim składzie cyperon, który jak się okazuje pozytywnie oddziałuje na mięsień sercowy, a przez to i ciśnienie tętnicze. Dodatkową cechą jest zawartość betainy, która wykorzystywana jest do syntezy choliny – związku zapobiegającemu chorobom serca.
Dodatkowo obecny w nich wcześniej wspomniany kompleks LBP warunkuje poziom cholesterolu we krwi. Badania udowadniają, że w wyraźny sposób obniżają poziom trójglicerydów, całkowitego cholesterolu oraz złego cholesterolu w surowicy krwi. Dużą rolę odgrywa tu również witamina C, która wywiera bardzo korzystny wpływa na pracę układu krążenia.
3. Korzystne działanie na wzrok.
Czerwonopomarańczowa barwa tych owoców to przede wszystkim wynik bardzo dużej zawartości karotenoidów, w tym również popularnej zeaksantyny oraz luteiny. Związki te wykazują właściwości antyoksydacyjne. Ich działanie charakteryzuje się ochroną siatkówki oka przed poważnymi uszkodzeniami spowodowanymi działaniem wolnych rolników. Obecność tych składników w organizmie człowieka jest bardzo ważna, bowiem ich niedobór może przyczyniać się do zwyrodnienia plamki żółtej oka.
4. Osłona wątroby.
Działanie to od lat wykorzystują Tybetańczycy. Badania wykazują, że obecny w jagodach kompleks LBP hamuje oksydacyjne uszkodzenia wątroby, które są następstwem diet wysokotłuszczowych.
Jak jeść jagody goji?
Oczywiście jagody goji można spożywać w świeżej i czystej postaci lub w nieco innej np. suszonej. Dzięki temu mogą być one składnikiem porannego musli, a nawet napojów w postaci naturalnych, domowych kompotów. Ponadto owoce te stanowią również składnik herbat. Często dodawane są również do sałatek, zup i deserów.
Czy każdy może spożywać jagody goji?
Mimo że jagody goji wykazują wiele korzyści dla naszego organizmu, istnieje jednak pewna grupa osób ryzyka, które powinny unikać tego rodzaju owoców. Szczególnie uważać na nie powinny kobiety w ciąży oraz matki karmiące piersią. Oczywiście nie są całkowicie zabronione, jednak nie należy się nimi przejadać. Bez problemu stanowić mogą dodatek do jogurtu czy kompotu. Na jagody goji powinny uważać także osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe.
Decydując się na zakup jagód goji warto wybierać te suszone, gdyż świeże mogą być po prostu niedojrzałe. W związku z czym może to przekładać się na zaburzenia funkcji układu pokarmowego i układu nerwowego.
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Słyszałam, że nasze polskie jagody są równie zdrowe 🙂
Polecam też w formie sproszkowanej żeby dodawać do koktajli 🙂
Bogactwo i niewielkim ziarenku
Spożywam regularnie. Pozdrowienia!
Wielka nieposkromiona radosc z tytulu nowyego koniecznego zarcia!