Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 21 lipca 2023

Żywokost lekarski - właściwości i zastosowanieŻywokost lekarski jest bardzo popularną rośliną, która rośnie w parkach miejskich, na polach oraz łąkach. Znaleźć go można na terenie całego kraju. Jego zastosowanie najczęściej opiera się na leczeniu skręceń oraz zwichnięć stawów. Jakie inne właściwości wykazuje żywokost lekarski oraz gdzie znalazł zastosowanie? Podpowiadamy.

Żywokost lekarski – charakterystyka

Żywokost lekarski posiada grubą łodygę oraz kwiaty koloru fioletowego, różowego, kremowego oraz niekiedy białego. Jednak w leczeniu najczęściej stosuje się ten o barwie fioletowej. Roślina osiąga wysokość około jednego metra. Liście są zaostrzone i posiadają lancetowaty kształt. Roślina ta kwitnie dość krótko od maja do czerwca.

Żywokost lekarski – właściwości

Żywokost lekarski to roślina o szerokim spektrum działania. Jej głównym składnikiem aktywnym jest alantoina (organiczny związek chemiczny o działaniu regenerującym). Stanowi ona również składnik wielu maści przeznaczonych do oparzeń czy zewnętrznych urazów skóry. Roślina ta to także źródło:

Wszystkie wyżej wymienione związki posiadają działanie mocno regenerujące dla skóry. Ponadto opatrunki wykonywane z żywokostu działają przeciwobrzękowo oraz niwelują bóle reumatyczne, a także łagodzą objawy rwy kulszowej. Wyciąg z żywokostu posiada właściwości ściągające i powlekające. Warto zaznaczyć również, że szybko jest absorbowany przez skórę przez co w krótszym czasie pozwala regenerować chore tkanki. Stosowanie żywokostu przyczynia się do wypełniania ubytków kostnych po przebytych złamaniach kości oraz zwiększa ilość leukocytów obojętnochłonnych przez co następuje stymulacja mechanizmów obronnych organizmu.

Jak można stosować żywokost?

Przede wszystkim żywokost lekarski wykorzystywany jest do użytku zewnętrznego, a to przez istniejące obecnie normy prawne. Do najczęstszych sposobów należy smarowanie skóry lub urazu olejem wykonanym z tej rośliny, maścią lub tzw. papką zrobioną samodzielnie w domu. Maść z żywokostu jest najłatwiejszym sposobem z wyżej wymienionych, a także najbardziej wygodnym. Stosuje się ją na otwarte rany, które rozpoczęły proces regeneracji, a także na występujące obrzęki.

Warto również wspomnieć o popularnej nalewce z żywokostu. Zalecane jest smarowanie nią rąk oraz twarzy. Jej regularne stosowanie wygładza skórę oraz spłyca zmarszczki.

Podsumowanie

Żywokost lekarski to bardzo wszechstronna roślina, którą przez wiele lat wykorzystywały nasze babcie. Charakteryzuje się właściwościami przeciwzapalnymi, przeciwobrzękowymi i regenerującymi. Ponadto może miejscowo łagodzić ból. Żywokost lekarski można zastosować do okładów w leczeniu schorzeń kręgosłupa czy kolana.

Warto jednak pamiętać, że jego stosowanie doustne nie jest wskazane i może być wykonywane jedynie za zgodą lekarza. Żywokost lekarski posiada wiele korzystnych składników, jednak w przypadku chęci tego rodzaju wykorzystania, szczególnie w zbyt dużych dawkach może wykazywać także działanie trujące.

Polecane produkty

Bio olej konopny 100% naturalny
Olej konopny pozyskiwany z wyselekcjonowanych nasion konopi siewnej pochodzących z ekologicznych upraw. Tłoczony na zimno zachowuje wszystkie, bardzo cenne składniki dla organizmu ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Hasik J., Lutomski J., Ziołolecznictwo w chorobach wewnętrznych. Racjonalny poradnik dla lekarzy i farmaceutów, Wydawnictwo Borgis, Warszawa 2000.
  2. Kimel K., Krauze-Baranowska M., Skuteczność i bezpieczeństwo stosowania korzenia Symphytum officinale L. – przegląd danych literaturowych, Postępy Fitoterapii, 22/2021.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami