Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 3 marca 2022

Długie włosy - jak o nie dbać?Długie włosy, a do tego jeszcze zdrowe i zadbane to marzenie wielu kobiet. Aby utrzymywać je w dobrej kondycji należy regularnie i odpowiednio je pielęgnować, włączając w to odprężający masaż skóry głowy czy wzmacniające i odżywcze maski. Poznajmy inne domowe sposoby na pielęgnację długich włosów.

Nie jest tajemnicą fakt, że włosy w bardzo szybki sposób reagują na zachodzące w naszym organizmie zmiany np. zaburzenia hormonalne, permanentny stres, jak również złe nawyki żywieniowe. Nienajlepszy stan włosów może też świadczyć, że coś niedobrego dzieje się z naszym organizmem. Dlatego warto w takim przypadku udać się do lekarza specjalisty, który zleci przeprowadzenie odpowiednich badań.

Długie włosy – jak o nie dbać?

1. Pielęgnacja od zewnątrz.

Jedną z głównych zasad pielęgnacji, jeżeli posiadamy długie włosy, jest właściwe mycie. Wydawać by się mogło, że jest to czynność banalna, jednak podczas jej wykonywania zdarza nam się popełnić kilka błędów. Przede wszystkim przed nałożeniem szamponu, włosy i skóra głowy powinna być delikatnie zwilżona. Kolejnym krokiem jest nałożenie szamponu na dłonie oraz doprowadzenie go do stanu pienienia się. Następnie nanosimy kosmetyk na włosy i delikatnie wmasowujemy w skórę głowy. Raz w tygodniu warto mycie głowy zakończyć użyciem płukanki do włosów, która nada włosom połysku i wygładzi ich powierzchnię.

W przypadku długich włosów bardzo ważne jest stosowanie płukanek, odżywek oraz masek. Aby uniknąć jakichkolwiek podrażnień wynikających ze stosowania tych preparatów należy kosmetyki nakładać w niedużym odstępie od nasady włosów oraz owijać je ręcznikiem w celu lepszych efektów zabiegu.

Oprócz zakupionych w drogerii, tego rodzaju kosmetyki można również wykonać samemu w domu. W tym przypadku bardzo dobrze sprawdzi się maska z białka jaja kurzego. Maska ta sprawia, że włosy zyskają naturalny blask, miękkość i staną się mocniejsze. Z kolei maska wykonana z jogurtu naturalnego oraz miodu spowoduje, że włosy staną się bardziej puszyste, elastyczne oraz zapobiegnie to ich nadmiernemu elektryzowaniu się.

Aby zapobiec łamaniu się włosów należy wyposażyć się w odżywkę ułatwiającą ich rozczesywanie, a także unikać zbyt częstego wiązania gumką. Różnego rodzaju szarpanie wyraźnie osłabia oraz uszkadza strukturę włókien włosa.

2. Pielęgnacja od wewnątrz.

Oprócz stosowanych zewnętrznie kosmetyków, długie włosy potrzebują również wzmocnienia od wewnątrz. A więc duże znaczenie ma tu nasz tryb życia, codzienna dieta i towarzyszące jej nawyki. Aby włosy były mocne i zdrowe potrzebują pełnej gamy składników odżywczych, a więc witamin, minerałów, a także białek, które stanowią ich materiał budulcowy.

Z tego względu zalecane jest spożywanie dużych ilości warzyw oraz owoców szczególnie wiosną i latem. Duży wpływ na wygląd naszych włosów posiada m.in. witamina A. Dobrym jej źródłem jest marchewka, burak, kapusta, seler czy czerwona papryka. Za stan naszej skóry, włosów jak i paznokci odpowiadają także witaminy z grupy B. Znaleźć je można m.in. kapuście, szparagach, drożdżach, w jajach czy pietruszce. Istotnym składnikiem odżywczym będzie również witamina C i E. Ich źródła to: czarna porzeczka, pomarańcze, żurawina, migdały, ryż czy brokuł.

Drugą bardzo istotną grupą składników odżywczych są minerały. Przyczyną złego stanu włosów może być nawet niedobór jednego związku w naszej diecie takiego jak np. krzem, którego źródłem są mi.n. owoce morza, banany czy produkty zbożowe. Niezmiernie ważnymi składnikami są również: magnez, potas, cynk, mangan, wapń czy siarka.

Podsumowanie

Wyżej wymienione składniki są dla długich włosów i ich właściwej kondycji bardzo ważne. Jeśli będziemy dbać o ten aspekt będą one zdrowe, gładkie i lśniące. Ponadto zyskają na tym nie tylko włosy, ale również cały organizm. Ważnym aspektem jest także wspomaganie diety naturalnymi suplementami. Szczególnie duże znaczenie ma to porą jesienno-zimową, gdy ograniczeni jesteśmy w spożywanie warzyw i owoców.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami