Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 20 października 2022

Sebum - jak ograniczyć jego wydzielanieSebum i jego nadmierna produkcja to nic innego jak efekt nadczynności gruczołów łojowych skóry. Stanowi jeden z głównych problemów osób będących posiadaczami skóry tłustej lub mieszanej. Dobrą wiadomością jest jednak fakt, że produkcję sebum można regulować m.in. poprzez właściwą pielęgnację skóry czy odpowiednią dietę. Poznajmy więc sposoby jak jeszcze skutecznie można zmniejszyć wydzielanie sebum.

 

Sebum – czym jest?

Sebum to tzw. łój skórny, który wydzielany jest przez gruczoły łojowe występujące prawie na całej powierzchni skóry. Jedynym miejscem gdzie się nie pojawiają są dłonie oraz stopy.

Do głównych składników łoju skórnego zalicza się: cholesterol, skwalen, wolne kwasy tłuszczowe, woski, triglicerydy, diglicerydy i monoglicerydy. Poszczególne miejsca naszego ciała wyposażone są w większą bądź mniejszą ilość gruczołów łojowych, przez co wydzielają mniejsze bądź większe ilości sebum.

Największe skupisko gruczołów znajduje się m.in na twarzy, plecach, klatce piersiowej oraz na owłosionej skórze głowy. Z kolei najmniejsza ilość występuje na nogach oraz przedramionach.

Czy sebum jest nam potrzebne?

Sebum stanowi składnik płaszcza hydrolipidowego naszej skóry. Jest on naturalną i podstawową ochroną skóry jaką posiada organizm ludzki. Jego brak oznaczałoby, że byłaby mocno narażona na działanie czynników zewnętrznych.

Nietrudno zatem domyślić się, że sebum jest dla naszego organizmu bardzo ważne. Stanowi ono ochronę dla skóry przed szkodliwymi czynnikami środowiska zewnętrznego jakimi są bakterie, grzyby, wirusy, promieniowanie UV, związki chemiczne czy czynniki mechanicznymi takie jak m.in. tarcie czy drapanie.

Co powoduje nadmierną produkcję sebum?

Do głównych przyczyn nadmiernej produkcji gruczołów łojowych skóry zalicza się pewien rodzaj zaburzenia homeostazy w naszym organizmie, co może świadczyć o występowaniu chorób o podłożu hormonalnym. Ponadto przyczyniać się mogą do tego:

  • niewłaściwa pielęgnacja skóry
  • zła dieta
  • niedobry składników odżywczych (m.in. witaminy A oraz witamin z grupy B).

Znaczenie w takiej sytuacji ma również nasz wiek. Po narodzinach produkcja sebum jest największa, a po upływie 6 miesięcy zaczyna znacznie maleć. Następnie w wieku młodzieńczym ponownie jego produkcja wzrasta i utrzymuje się do około 18 roku życia. Zmniejsza się po 25 roku życia, a około lat 40 sukcesywnie zanika.

Wpływ na ilość sebum występującego na naszej skórze ma również pora dnia oraz pogoda. Zarówno noc jak i pora wczesnego rana to czas kiedy produkcja sebum jest najmniejsza. Wzrasta ona jednak w okolicach godziny 10:00. Z kolei latem, kiedy klimat jest suchy, a temperatura otoczenia wysoka wydzielanie sebum jest większe. Odwrotnie jest jeśli temperatura jest niska, a aura nieco bardziej wilgotna.

Jak ograniczyć wydzielanie sebum?

Powszechnie wiadomo, że skóra tłusta oraz mieszana, która stale jest chroniona przez sebum wolniej się starzeje niż pozostałe rodzaje. Mimo to nadmierna ilość sebum nie należy do pożądanych elementów skóry, zwłaszcza kobiecej. Chociażby z tego względu warto zatroszczyć się o nią, pamiętając o kilku ważnych wskazówkach.

1. Demakijaż twarzy zawsze wykonuje się letnią wodą.

Należy unikać zimnej oraz gorącej wody, ponieważ znacznie nasilają one produkcję sebum. Oczyszczanie twarzy wykonuj nie częściej niż 2 razy dziennie. Zbyt częste mycie może doprowadzić do nadmiernej pracy gruczołów łojowych.

2. Korzystaj z oczyszczających i odżywczych maseczek do twarzy.

Maseczka na twarz ma na celu utrzymanie skóry w czystości oraz zapewnienie jej regeneracji oraz dobrego odżywienia.

3. W pielęgnacji domowej unikaj stosowania olejków.

Kremy o działaniu nawilżającym w zupełności wystarczą wraz z ochroną przeciwsłoneczną.

4. Ważnym elementem pielęgnacji jest korzystanie z peelingów.

Peeling usuwa martwy naskórek (odświeżą skórę) oraz wszelkie zanieczyszczenia znajdujące się powierzchni skóry.

5. Nawilżanie skóry.

Pamiętaj o nawilżaniu skóry w postaci nawadniania organizmu wodą oraz stosowaniu produktów nawilżających m.in. z kwasem hialuronowym, który wiąże wodę.

6. Odpowiednia dieta.

Wyklucz z diety cukry proste oraz sól. Unikaj nadmiernej ilości czekolady oraz potraw sporządzanych na głębokim tłuszczu.

7. Rzuć palenie.

Sebum – do czego może się przyczynić?

Cera tłusta

Nadmierna produkcja sebum może przyczynić się do pojawienia się cery tłustej lub mieszanej. Zmiana rodzaju cery na jedną z tych rodzajów może wynikać z niewłaściwej pielęgnacji, nadmiernym wysuszeniem lub po prostu spowodowane może być to czynnikami genetycznymi.

Trądzik pospolity

Mimo że trądzik pospolity jest chorobą o podłożu hormonalnym to czynnikiem, który również go wywołuje może być m.in. nadmierna produkcja sebum. W takiej sytuacji najskuteczniejszym jest udanie się do lekarza specjalisty i zaplanowanie leczenia.

Tłusta, owłosiona skóra głowy

Szybko przetłuszczające się włosy to głównie zasługa nadmiernej ilości sebum występującego na owłosionej skórze głowy. Aby zniwelować ten problem warto tak jak w przypadku skóry twarzy stosować dokładne i regularne oczyszczanie, a także nawilżanie skóry. Najlepiej korzystać z szamponów do mycia włosów zawierających w swoim składzie zioła, a także peelingów oraz masek oczyszczających skórę głowy.

Polecane produkty

Kolagen do picia na stawy i skórę
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami