Aktualizacja: 11 lipca 2022
Łopian oraz jego właściwości lecznicze znalazły zastosowanie zarówno w medycynie naturalnej jak i w kosmetyce już wiele lat temu. Korzeń łopianu m.in. wspomaga trawienie i łagodzi bóle reumatyczne. Z kolei olejek z niego pozyskiwany doskonale sprawdza się w problemie wypadania włosów. Jakie inne działania kryje w sobie łopian oraz gdzie jeszcze znalazł swoje zastosowanie? Przyjrzyjmy się nieco bliżej.
Łopian większy to roślina, która charakteryzuje się niewielkimi, kolistymi różowymi kwiatami. W Polsce znaleźć go można na terenach niższych gór np. w Karpatach czy Sudetach, a także w różnego rodzaju przydrożnych zaroślach. Oprócz naszego kraju łopian występuje również w Chinach, Japonii, na Syberii czy Azji Mniejszej.
Do najcenniejszych związków łopianu zalicza się fitosterole, olejki eteryczne, związki poliacetylenowe, kwasy organiczne, inulinę oraz sole mineralne.
Spis treści
Łopian – kilka słów na temat historii…
Łopian znany był już tak naprawdę w epoce brązu. Zagłębiając się w temat historii można zauważyć, że często wspominany był on przez Dioskoridesa, Piliniusza i Galena. Z kolei w epoce Średniowiecza jego działanie szerzyła święta Hildegarda. Uznawany był on bowiem w tych czasach jako lekarstwo na złamania czy zwichnięcia.
Od tamtego momentu łopian posiada szeroki rozgłos na temat swoich dobroczynnych właściwości.
Właściwości łopianu
1. Oczyszczanie organizmu.
Sok pozyskiwany z korzenia łopianu cechuje się działaniem moczopędnym i napotnym. Dzięki czemu wspomaga naturalne oczyszczanie organizmu z toksyn. Ze względu na takie właściwości medycyna naturalna zaleca stosowanie naparu z łopianu lub soku z jego korzenia w chorobach układu moczowego, a także osobom chcącym wykonać tzw. detoks organizmu.
2. Łagodzenie bólów reumatycznych.
W Średniowieczu głośno mówiono o łopianie jako lekarstwie na wszelkie złamania i zwichnięcia. Współcześni naukowcy odkryli, że posiada w swoim składzie lignany, które wykazują właściwości łagodzące ból oraz stany zapalne. Z tego względu łopian bardzo często polecany jest w dolegliwościach związanych z chorobą reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS).
3. Poprawa trawienia.
Regularne stosowanie łopianu zwiększa produkcję soków żołądkowych, żółci w wątrobie oraz enzymów trawiennych w trzustce. Poprzez takie działanie łopian usprawnia procesy trawienne organizmu.
4. Leczenie chorób skóry.
Łopian stosowany bezpośrednio na skórę w formie okładów lub kąpieli hamuje rozwój bakterii oraz grzybów chorobotwórczych. Ponadto jego działanie przeciwbakteryjne wspomaga leczenie trądziku pospolitego, czyraków czy występującego świądu skóry.
5. Obniżanie poziomu cukru we krwi.
W fitoterapii łopian wykorzystywany jest w celu obniżania poziomu cukru we krwi u osób chorych na cukrzycę. Takie działanie łopian zawdzięcza dwóm związkom obecnym w jego składzie – inulinie i kwasowi arktygenowemu. Inulina obecna w organizmie człowieka przekształcana jest we fruktozę, która jest związkiem bardzo dobrze tolerowanym przez tzw. diabetyków. Jej główną rolą jest utrzymywanie odpowiedniego poziomu stężenia cukru we krwi w przypadku cukrzycy typu 2, a także zmniejszanie insulinooporności (obniżona wrażliwość organizmu na działanie insuliny). Z kolei kwas arktygenowy zwiększa wydzielanie insuliny przez trzustkę co należy do patologii w przypadku cukrzyków.
Łopian – zastosowanie
1. Kosmetyka.
Olejek łopianowy w wyraźny sposób poprawia kondycję włosów. Szczególnie jeśli pozbawione są blasku, wypadają lub stają się łamliwe. Można go również zastosować jako formę regeneracji włosów po obciążających zabiegach fryzjerskich. Ze względu na swoje właściwości przeciwgrzybicze i antybakteryjne olejek można też wykorzystać w chorobach owłosionej skóry głowy, takich jak łojotok oraz łupież. Właściwości przeciwbakteryjne łopianu wykorzystywane są również w łagodzeniu objawów i leczeniu trądziku pospolitego.
2. Kuchnia.
Nie każdy zdaje sobie sprawę z faktu, że jadalną częścią łopianu jest jego korzeń oraz liście, które często wykorzystywane są do różnego rodzaju zup oraz sałatek. Korzeń łopianu można również spożywać na surowo, jednak posiada dość gorzki smak. Z kolei po jego uprażeniu i zmieleniu może stanowić alternatywę dla kawy.
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Jak zwykle ciekawe i informacyjne 🙂
I co? Można zerwać, zasuszyć i herbatki robić? Czy jakoś inaczej?
Nigdy jeszcze nie jadłam łopianu, ciekawe czy udałoby mi się go gdzieś kupić