Aktualizacja: 26 czerwca 2023
Poród w wodzie należy do coraz bardziej powszechnych rozwiązań ciąży. A to dlatego, że trwa zdecydowanie krócej i jest mniej bolesny niż poród standardowy. Jak dokładnie przebiega poród w wodzie i czy naprawdę warto się na niego zdecydować?
Poród w wodzie to tak naprawdę żadna nowość. Jest on znany już od tysięcy lat. W Polsce jednak pierwszy taki poród odbył się dopiero w 1996 roku. Ten moment sprawił, że czynność ta jest obecnie bardzo powszechna i umożliwiana przez coraz większą ilość szpitali i placówek medycznych.
Spis treści
Na czym polega poród w wodzie?
Zanim kobieta ciężarna wejdzie do wanny porodowej wypełnionej wodą, musi zostać poddana badaniom. Kobieta zostaje podłączona do zapisu NST (Non Stress Test), który średnio trwa około 30 minut. Jeżeli badanie przebiegnie pomyślnie i nie wykaże żadnych niedoskonałości, kobieta może wejść do wanny przy rozwarciu szyjki macicy 5 cm. Jest to bardzo istotne, bowiem wcześniejsze zanurzenie się w wodzie może spowodować skutki odwrotne do zamierzonych, a więc zamiast szybkiego porodu i rozwierania się szyjki macicy może dojść do zahamowania akcji porodowej i ustabilizowania się skurczów.
Wanna porodowa wypełniona jest wodą o temperaturze 36-37 stopni Celsjusza i sięga kobiecie do wysokości około pępka. Z kolei sala, w której odbywa się poród posiada temperaturę pokojową, czyli około 24-26 stopni Celsjusza. Kobieta ciężarna, znajdująca się w wannie, cały czas podłączona jest do aparatury KTG (kardiotokograf), której zadaniem jest ciągłe monitorowanie akcji serca płodu.
W początkowej fazie porodu czas przebywania w wannie nie powinien być dłuższy niż 30 minut. Kolejne wejście do wanny może nastąpić po 30 minutowej przerwie. W tym czasie kobieta ciężarna ubierana jest w szlafrok i kładzie się na łóżku porodowym. Z kolei położna wymienia wodę w wannie, bada kobietę oraz ocenia postęp całego porodu.
Gdy dochodzi do 10 cm rozwarcia szyjki macicy następuje druga faza porodu czyli tzw. momentu parcia przez kobietę. Cała akcja odbywa się w wannie, aż do urodzenia dziecka. Po narodzinach dziecko powoli wyjmowane jest z wody, a następnie kładzione na brzuch matki i odcinana zostaje pępowina.
Trzecia faza porodu to moment rodzenia łożyska. Czynność ta odbywa się już na łóżku porodowym. Warto zaznaczyć, że dalsze postępowanie nie różni się niczym od tych przy porodzie tradycyjnym.
Poród w wodzie – zalety
Poród w wodzie przebiega sprawniej i szybciej niż ten tradycyjny. Dodatkowo wykorzystywane jest tu pozytywne działanie ciepłej wody na organizm ludzki. Powoduje to przede wszystkim rozluźnienie mięśni, a także łagodzenie napięcia nerwowo – mięśniowego, co prowadzi do zmniejszenia się odczuć bólowych. Ponadto wpływa na kobiety rozluźniająco i odprężająco. Decydując się na poród w wodzie można go przejść spokojniej i czuć się bardziej swobodnie.
W trakcie tego rodzaju porodu bardzo rzadko dochodzi do urazów oraz nacięcia krocza. Jest on korzystny również dla niemowlaka, bowiem pozwala złagodzić szok porodowy. A to dlatego, że dziecko rodzi się do środowiska niewiele różniącego się od tego, w którym się znajdowało przez 9 miesięcy. Po wyjęciu z wody w łagodny sposób rozpoczyna ono samodzielnie oddychać.
Poród w wodzie – przeciwwskazania
- choroby układu krążenia
- wysokie ciśnienie krwi
- choroby dermatologiczne
- choroby takie jak HIV, HBV, HCV
- duży płód
- wady rozwojowe płodu
- przedwczesny poród
Czy istnieje ryzyko komplikacji w porodzie w wodzie?
Każdy poród może nieść za sobą ryzyko komplikacji. Dotyczy to również porodu w wodzie. Ze względu na to, że woda wpływa na rozszerzenie naczyń krwionośnych, może dojść do zwiększonego krwawienia. Dodatkowo może pojawić się przyspieszona akcja serca lub spadek ciśnienia krwi. Z kolei jeśli poród jest przeprowadzany nieumiejętnie, może spowodować, że dziecko przy pierwszym oddechu zaczerpnie wodę. Natomiast jeśli woda jest zbyt gorąca, może doprowadzić do jego przegrzania i niedotlenienia.
Poród w wodzie – jak się przygotować?
Oczywistym jest fakt, że rodzić w wodzie nie można z marszu. W tym celu ciężarna musi być do tego specjalnie wcześniej przygotowana. Z tego względu w wielu ośrodkach gdzie występuje możliwość rodzenia w wodzie obowiązkiem jest przygotowanie kobiety ciężarnej i odbycie przez nią przyszpitalnej szkoły rodzenia. Nauka dotyczy również osoby towarzyszącej kobiecie ciężarnej. Jej obecność jest jednym z warunków jakie trzeba spełnić przy takim porodzie. Ważną informacją jest również fakt, że przed porodem w wodzie konieczne jest wykonanie lewatywy. W innym przypadku mogłoby dojść do zabrudzenia wody, co mogłoby spowodować infekcję zarówno u matki jak i u dziecka.
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Mnie sam poród w wodzie nie przekonuje. Bardzo dużo brzydkich rzeczy „wychodzi” podczas porodu z ciała i bałabym się, że dziecko może właśnie zaczerpnąć powietrza pod wodą łykając ten własnie „syf”.
Mam za sobą dwa porody naturalne, nigdy nie rozważałam porodu w wodzie, choć to co piszesz jest przekonujące.