Aktualizacja: 30 grudnia 2020
Tak naprawdę nie należy się złościć na swoje komórki tłuszczowe. Kiedy dołączają się do każdego tłuszczowego molekuła i zawiązują zgromadzony tłuszcz, przechowując go tym samym jak w sejfie, czyniąc swoja powinność. Spełniają zadanie, które powierzyła im Matka Natura, czyli warunkują przemianę materii: wyzwalanie energii w procesie spalania tłuszczy, które są magazynowane lub uwalniane, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Co robią komórki tłuszczowe?
Komórka tłuszczowa jest praktycznie jak magazyn. Do niej dostarczany jest tłuszcz, w niej jest składowany i z niej wysyłany. Zawsze, kiedy nasz organizm potrzebuje energii, a nie uzyskuje jej wystarczająco z przyjmowanego pożywienia, otrzymuje ją z komórek tłuszczowych. Podporządkowują się one zarządzeniom procesu przemiany materii, przekazywanym przez mózg poprzez hormony. Kiedy mózg, jako sztab dowodzenia procesem przemiany, zarządzi uwalnianie molekuł tłuszczu, tak też się stanie, bez najmniejszego sprzeciwu. Dawniej uważano, że tkanka tłuszczowa pełni funkcję jedynie izolacyjną, energetyczną i ochronną przed urazami mechanicznymi. Współcześnie jednak wiadomo, że tkanka tłuszczowa posiada zdolność produkcji hormonów, co rzuca zupełnie inne światło na funkcjonowanie organizmu człowieka.
Wykazano, że dojrzałe komórki tłuszczowe produkują hormon polipeptydowy o nazwie leptyna. Receptory leptyny znajdują się ośrodkowym układzie nerwowym oraz w tkankach obwodowych, takich jak gonady, nadnercza, tarczyca, prostata czy łożysko. Synteza tego hormonu podlega rytmowi dobowemu. Stężenie leptyny wzrasta wraz ze zwiększaniem się masy tłuszczowej, proporcjonalnie do wypełnienia lipidami komórek tłuszczowych. Leptyna wpływa na regulację apetytu, obniża syntezę insuliny oraz zwiększa stężenie glukozy we krwi. Podsumowując, komórki tkanki tłuszczowej wydzielają substancje o szerokim działaniu endo-, para- i autokrynnym, zwane adipocytokinami, które odgrywają znaczącą rolę w regulacji procesów życiowych, między innymi w pobieraniu pokarmu, wydatkach energetycznych, wydzielaniu hormonów podwzgórzowych, procesach rozrodczych, ciśnieniu i krzepnięciu krwi. W komórkach tłuszczowych zachodzi także metabolizm hormonów steroidowych (glikokortykosteroidów i hormonów płciowych).
Zobacz również: Lipogeneza.
Tkanka tłuszczowa a masa ciała
Brunatna tkanka tłuszczowa odgrywa ważną rolę w utrzymywaniu prawidłowej masy ciała. To właśnie w niej zachodzi termogeneza poposiłkowa, która umożliwia rozproszenie energii w postaci ciepła. Ważne aby pamiętać, że nadmiar tkanki tłuszczowej jest zjawiskiem niekorzystnym, ponieważ prowadzi najpierw do nadwagi, a następnie do otyłości. Z otyłością wiążą się zaś takie problemy jak:
- choroby sercowo-naczyniowe, w tym miażdżyca i nadciśnienie tętnicze;
- depresja;
- problemy dermatologiczne;
- zespół metaboliczny;
- cukrzyca typu 2;
- alergie, również te pokarmowe;
- pogorszenie samopoczucia, kondycji skóry i włosów;
- cellulit i rozstępy.
To tylko garstka dolegliwości i chorób wiążących się z nadmiarem tkanki tłuszczowej. W dzisiejszych czasach bardzo promuje się zdrowy tryb życia, czyli połączenie aktywności fizycznej ze zdrową dietą. Świadomość ludzi na temat własnego zdrowia istotnie wzrosła. W związku z tym poszerzają się również horyzonty zdrowego stylu życia. Dzięki temu aktywność fizyczna może wiązać się z zainteresowaniami danej osoby, zaś zdrowa dieta nie musi być już restrykcyjna i ograniczająca. Istnieje wiele przepisów i stylów żywienia, które umożliwiają zrzucenie nadmiaru tłuszczu i poprawę stanu skóry, zapewniając jednocześnie uczucie sytości i oferując zaskakujące, pyszne posiłki.
Zobacz również: Napady głodu – jak je ograniczyć?
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Furstenberg E., Lachowicz A., Stachoń M., Różne oblicza tkanki tłuszczowej i tłuszczu pokarmowego, Problemy Nauk Medycznych, 3/2010.
- Murawska-Ciałowicz E., Tkanka tłuszczowa – charakterystyka morfologiczna i biochemiczna różnych depozytów, Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej, 71/2017.
- Mazur A., Matusik P., Małecka-Tendera E., Tkanka tłuszczowa jako narząd wydzielania wewnętrznego, Pediatria Polska, 3/2010.
- Traczyk W., Fizjologia człowieka w zarysie, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007.
- Ganong W., Fizjologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.
Zostaw komentarz