Aktualizacja: 26 listopada 2022
Rumianek na twarz to kosmetyk pielęgnacyjny o właściwościach antybakteryjnych i łagodzących. Od lat znajduje zastosowanie jako naturalny preparat nie tylko w kierunku kosmetycznym, ale i tym typowo leczniczym. Jakie więc jeszcze inne działanie na skórę wykazuje rumianek oraz w jakiej formie można go stosować? Podpowiadamy.
Spis treści
Rumianek na twarz – właściwości pielęgnacyjne
Rumianek od wielu lat znajduje zastosowanie jako naturalny preparat pielęgnujący skórę. W tym kierunku wykazuje wiele zastosowań, bowiem może być wykorzystywany m.in. jako preparat łagodzący objawy trądziku pospolitego czy różowatego. Ponadto działa na skórę antybakteryjnie i mocno kojąco, co przydatne jest z kolei do skóry wrażliwej lub naczyniowej.
Napar z rumianku
Napar z rumianku spożywany w przypadku skóry trądzikowej w skuteczny sposób może załagodzić objawy tej choroby. Sam rumianek wykazuje działanie antybakteryjne i kojące, z tego względu jest skutecznym rozwiązaniem na poprawę wyglądu skóry problematycznej.
Napar z rumianku należy przygotować z jednej łyżeczki ususzonych kwiatów, które zalewa się wrzącą wodą. Powstały napar nieco ostudzamy i spożywamy jako herbatę. Można również wykonać z niego okład, który nakłada się bezpośrednio na skórę. W ten sposób problemy skórne w postaci wykwitów można szybciej złagodzić oraz zniwelować. Kompres lub napar stosowany regularnie nada skórze blasku oraz wyrówna jej koloryt. Tego rodzaju zabieg pielęgnacyjny wzmocni także naczynia krwionośne skóry oraz zniweluje przebarwienia po trądziku.
Odświeżający peeling z rumiankiem i płatkami owsianymi
Peeling z płatkami owsianymi i rumiankiem doskonale odświeża skórę i usuwa z niej martwe komórki naskórka. Ze względu na to, że zawiera on w sobie rumianek jest peelingiem delikatnym i może być również stosowany w przypadku skóry wrażliwej, a także naczyniowej.
Zimny okład na skórę
Tego rodzaju zabieg doskonale wpływa łagodząco na skórę wrażliwą oraz z problemem trądziku różowatego. Zimny okład z rumianku nie tylko niweluje rumień skóry i działa łagodząco, ale również zmniejsza widoczność naczyń krwionośnych oraz wyreguluje ich pracę.
Rumianek na twarz w postaci odżywczej maseczki
Maseczka na bazie rumianku jest świetnym rozwiązaniem dla skóry wrażliwej, naczyniowej oraz o podłożu trądziku różowatego. Wystarczy przygotować składniki:
- rumianek;
- płatki owsiane;
- miód;
- oliwa z oliwek;
- woda.
Rumianek należy dokładnie wymieszać z płatkami owsianymi. Następnie dodać miód, oliwę z oliwek i odrobinę wody. Wszystkie składniki zblendować na gładką i jednolitą masę. Maseczkę należy nałożyć na twarz, szyję, dekolt i utrzymać na skórze przez około 15 minut. Następnie zmyć letnią wodą.
Kojący tonik rumiankiem i miodem
Regularne stosowanie toniku z rumianku pozwala skutecznie załagodzić stany zapalne, które często towarzyszą skórze tłustej, ze skłonnością do wykwitów. Należy przygotować składniki:
- rumianek;
- sok z cytryny;
- miód.
Należy lekko podgrzać wcześniej przygotowany napar z rumianku, a następnie dodać łyżkę naturalnego miodu. Następnie dodać 1 łyżeczkę soku z cytryny. Tak przygotowany tonik należy trzymać w chłodnym miejscu. Stosować rano i wieczorem.
Podsumowanie
Warto pamiętać, że rumianek może uczulać, szczególnie wtedy jeśli przesadzimy z jego ilością. Dużą uwagę należy zwrócić na napary. Działają one ogólnoustrojowo, dlatego też gdy zauważymy jakiekolwiek objawy niepożądane szybko powinniśmy z niego zrezygnować.
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Hasik J., Lutomski J., Ziołolecznictwo w chorobach wewnętrznych. Racjonalny poradnik dla lekarzy i farmaceutów, Wydawnictwo Borgis, Warszawa 2000.
- Drozd J., Wczoraj i dziś ziołolecznictwa, Przegląd Medyczny Uniwersytetu Rzeszowskiego i Narodowego Instytutu Leków w Warszawie, 2/2012.
- Grys A., Kania M., Baraniak J., Rumianek – pospolita roślina zielarska o różnorodnych właściwościach biologicznych i leczniczych, Postępy Fitoterapii, 2/2014.
Zostaw komentarz