Aktualizacja: 6 października 2022
Peeling kawowy to świetny kosmetyk, który warto stosować w domowej pielęgnacji. A to dlatego, że doskonale pobudza krążenie krwi, dzięki czemu zmniejsza cellulit i ujędrnia skórę. Jakie inne właściwości wykazuje ten kosmetyk? Poznajmy kosmetyczne działanie peelingu kawowego.
Spis treści
Czym jest peeling?
Peeling jest powszechnie znanym słowem i oznacza usuwanie martwego naskórka z powierzchni skóry. Dzięki takiemu zabiegowi skóra zostaje odświeżona, wygładzona oraz zyskuje zdrowy koloryt. Ponadto wykonanie peelingu wpływa również na poprawę krążenia krwi, co warunkuje prawidłowe dotlenienie i odżywienie skóry.
Rodzaje peelingu
Ze względu na sposób wykonywania peelingu wyróżniamy jego trzy podstawowe rodzaje:
- peeling mechaniczny – przy jego wykonywaniu potrzebny jest masaż, podczas którego pocieramy kosmetyk o naszą skórę. W wyniku mechanicznych ruchów dochodzi do ścierania się wierzchnich (martwych) warstw naskórka i jednoczesnego odświeżenia skóry;
- peeling enzymatyczny – wykonanie polega na nałożeniu kosmetyku bezpośrednio na skórę i odczekaniu kilku minut, aż enzymy obecne w nim samoczynnie rozpuszczą martwe komórki naskórka;
- peeling typu peel-off – kosmetyk nakładany jest na powierzchnię skóry, a następnie zdejmowany niemalże w całości jak zastygnięta maska.
Peeling kawowy – właściwości kosmetyczne
Kawa w kosmetyce wykazuje szereg dobroczynnych właściwości. Naukowo potwierdzony jest fakt, że wpływa na zmniejszenie się cellulitu. A to dzięki zawartości kofeiny, która pobudza krążenie i przyspiesza procesy metaboliczne organizmu. Dzięki takiemu działaniu kawy możemy zmniejszyć ilość tkanki tłuszczowej np. na pośladkach czy udach.
Wykonując peeling z kawy oprócz tego, że czerpiemy przyjemność z aromatu, dodatkowo korzysta nasze ciało. Stosowany regularnie raz w tygodniu poprawia jędrność skóry oraz skutecznie ją wygładza. Nakładany na twarz przywraca skórze zdrowy koloryt, niweluje oznaki starzenia się oraz zwiększa jędrność i elastyczność skóry.
Jak często należy stosować peeling kawowy?
Efekty peelingu można zauważyć już po pierwszym jego zastosowaniu. Skóra zyskuje wówczas gładkość. Z kolei regularne stosowanie zwiększa jędrność i elastyczność skóry, zmniejsza cellulit oraz zredukuje tkankę tłuszczową. Aby uzyskać jeszcze lepszy efekt warto po peelingu posmarować skórę kosmetykiem np. balsamem lub mleczkiem o właściwościach modelujących lub wyszczuplających.
Jak przygotować peeling kawowy?
Peeling kawowy można wykonać samemu na wiele sposobów. Każdy więc może użyć ulubionych składników. Poniżej przedstawiamy przykładowy przepis.
1. Kawa z brązowym cukrem
Połączenie kawy wraz z brązowym cukrem należy do preparatów mocno złuszczających. Jest bardzo skuteczny w walce z cellulitem, a także z mocno wysuszoną skórą np. na łokciach, piętach czy kolanach.
Do wcześniej zaparzonych i odcedzonych fusów kawy należy dodać 2 łyżeczki brązowego cukru. Tak przygotowaną mieszaninę nakładamy na lekko zwilżoną skórę. Ze względu na mocne właściwości ścierające peelingu nie należy stosować na skórę wrażliwą oraz naczyniową. Przy zbyt mocnym działaniu peelingu kawowego można brązowy cukier zastąpić cukrem białym, który posiada mniejsze kryształki, a dzięki temu mniejsze właściwości ścierające i łagodniejsze działanie.
2. Kawa z oliwą z oliwek
Ten rodzaj peelingu jest najłagodniejszą formą złuszczania naskórka i przeznaczona jest głównie dla skóry suchej. Peeling dokładnie oczyszcza skórę, odżywia i działa mocno nawilżająco.
Do zaparzonych fusów kawy należy dodać 2 łyżeczki oliwy z oliwek. Oba składniki dokładnie wymieszamy i nakładamy na lekko zwilżoną skórę. Następnie wmasowujemy kosmetyk. Masaż wykonujemy powolnymi, okrężnymi ruchami przez około 5 minut. Następnie zmywamy obficie wodą.
3. Kawa z olejem kokosowym i brązowym cukrem
Peeling kawowy z olejem kokosowym i brązowym cukrem to jeden z lepszych peelingów na cellulit. Powoduje, że skóra staje się gładsza, bardziej odżywiona w przeciwutleniacze i składniki odżywcze, a także lepiej ukrwiona.
Do 4 łyżeczek zmielonej kawy należy dodać 3 łyżeczki cukru oraz 3 łyżki oleju kokosowego. Wszystkie składniki dokładnie mieszamy. Powstałą konsystencję nakładamy na skórę delikatnie przy tym masując. Na poniższym filmie pokazujemy jak przygotować peeling z kawy, oleju kokosowego i brązowego cukru.
Podsumowanie
Kawa posiada bardzo szerokie właściwości. Często stosowana jest w kosmetyce z dużym powodzeniem. Umiejętne jej wykorzystanie może naszej skórze przynieść wiele dobrego. Warto jest więc skorzystać z zabiegów takich jak peeling kawowy, aby samemu przekonać się jak dobre można osiągnąć efekt.
Olej kokosowy jest idealnym składnikiem w każdej kuchni. Jego naturalny skład sprawia, że jest trwały i stabilny termicznie, dzięki czemu podczas smażenia nie powstają rakotwórcze substancje. Dodatkowo wykorzystuje się go w pielęgnacji ciała ...
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Marwicka J., Gałuszka R., Gałuszka G., Żurawska A., Żurawski Ł., Niemyska K., Zastosowanie kofeiny w przemyśle spożywczym i kosmetycznym, Kosmetologia Estetyczna, 1/2014.
- Kaniewska M., Kosmetologia – podstawy, Wydawnictwo WSiP, Warszawa 2011.
peeling kawowy jest super. na początku zastanawiałam się jak się będzie u mnie sprawdzał, ale jednak wszystko zakończyło się u mnie powodzeniem 😀 ogólnie jestem fanką kawy i stosuję ją bardzo często w postaci peelingi, body wrappingu czy serum na cellulit. ogólnie uwielbiam 😀
Jakaś konkretna odmiana kawy jest lepsza od drugiej jeżeli chodzi o cellulit?
Co masz w swoich kosmetykach?
normalną mk cafe używam do peelingu i dobrze się sprawdza 😀 inna sprawa że jeszcze mam w kofeinę jeszcze w serum vialise lifting effects. nie wiem jaka to dokładnie jest kawa, ale kryje się ona pod nazwą Caffeine. poza tym jeszcze jest tam bluszcz, bylica, kasztanowiec, algi, kwas askorbinowy i inne cuda 😀
ZA CO ONE ODPOWIADAJA TE SKLADNIKI?
to wszystko działa przeciwzapalnie, a także wzmacnia i uszczelnia naczynia krwionośne, poprawia mikrokrążenie i doskonale oczyszcza tkanki z nagromadzonych toksyn, nawilżają, odżywiają i ujędrniają skórę
Jejku, uwielbiam peelingi kawowe <3 Ciało po nich jest tak gładkie.
Uwielbiam domowe patenty <3 Sama stosuję takie mieszanki 😀 Uwielbiam też domowe maseczki na włosy <3
Stosowałam taki peeling! W łazience trzeba tylko uważać, żeby nie zatkać odpływu:)
Skóra po nim jest idealnie gładka!:)
To ja dzisiaj zrobię sobie ten peeling: w końcu trzeba znaleźć w sobotę trochę czasu dla siebie.
Używam, ale zawsze gotowy. ten wydaje się prosty do zrobienia, może kiedyś się skuszę na własny:-)
Kiedyś kupowałam antycellulitowe balsamy z kofeiną i chyba były niezłe. A skoro wszystkie składniki wszystkich trzech peelingów mam w domu, to może faktycznie przygotuję sobie sama któryś na próbę.
Żaden peeling nie pomógł na cellulit, co najwyżej na poprawę wyglądu skóry. Złuszczanie naskórka jest ważne, tylko dlaczego kobietom wciska się zawsze ten sam kit o cudownych właściwościach pozwalających pozbyć się pomarańczowej skórki?
Ja nawet o takim peelingu nie słyszałam. Dobrze wiedzieć i kto wie, pewnie zastosować. 🙂
Bardzo lubię peelingi różnego rodzaju! Kawowy też lubię i sama robię!:D
Nigdy nie robiłam sama peelingu.
Uwielbiam peeliengi kawowe, zarówno te gotowe jak i przyrządzać samemu w domu 🙂 Bardzo fajny i przydatny wpis
Kiedyś czytałam wiele pozytywnych opinii o takim peelingu ale nigdy nie miałam odwagi wypróbować