Aktualizacja: 6 października 2022
Zapalenie pęcherza moczowego należy głównie do dolegliwości kobiecych, a to ze względu na budowę anatomiczną. Na szczęście istnieje wiele sposobów, aby pozbyć się tego problemu. Dziś przedstawiamy kilka domowych rozwiązań na walkę zapaleniem pęcherza moczowego.
Spis treści
Zapalenie pęcherza moczowego
Do jednych z podstawowych objawów problemu z układem moczowym należy delikatne pieczenie podczas oddawania moczu. Następnie występuje uczucie ciągłego parcia na pęcherz, mimo że z trudem wydalamy nieduże jego ilości, czasem nawet z domieszką krwi.
Zapalenie pęcherza moczowego jest bardzo powszechnym schorzeniem jednak nie oznacza, że bardzo groźnym. Warto jednak wiedzieć, że gdy nie wyleczymy całkowicie stanu zapalnego lub dopuścimy do jego nawrotów nasze zdrowie, a nawet życie może być zagrożone. Obecne w moczu bakterie mogą wywołać trwałe uszkodzenia w naszym organizmie. Prowadzić to może do naruszenia mechanizmu zabezpieczającego cofanie się moczu do nerek. W wyniku tego dochodzi do tzw. refluksu pęcherzowo-moczowego, co skutkuje uszkodzeniem właśnie nerek.
Domowe sposoby na zapalenie pęcherza moczowego
Poniżej przedstawiamy popularne domowe sposoby na zapalenie pęcherza moczowego.
1. Ziołowa nasiadówka
Doskonałym ziołem, które sprawdza się w takich przypadkach, jest m.in. rumianek. Wykazuje on działanie przeciwzapalne, łagodzące i kojące. A w połączeniu z ciepłą wodą przynosi w tego rodzaju dolegliwościach dużą ulgę. Należy przygotować ciepłą kąpiel w wannie oraz dodać do niej wcześniej przygotowany napar z kilku torebek rumianku. Kąpiel nie powinna trwać dłużej niż około 15-20 minut. Wyraźne efekty przyniesie również spożywanie naparu z rumianku, nawet 3 razy dziennie.
2. Oczyszczanie ziołami
Gdy mamy problem z pęcherzem można również wypróbować picie ziół, które oczyszczą nasz organizm od środka. Zalecany jest nie tylko wymieniony wyżej rumianek, ale również owoce i liście borówki. Ponadto za zioła o właściwościach moczopędnych i oczyszczających układ moczowy uważa się majeranek, szałwię, pietruszkę oraz seler.
3. Ciepły termofor
Siła ciepła, a więc np. ciepły termofor, to doskonały sposób na leczenie objawów zapalenia pęcherza. Przy tej metodzie należy jednak pamiętać, że po dość intensywnym ogrzaniu nagłe oziębienie tego miejsca może być bardzo odczuwalne i sprzyjać nasileniu się infekcji. Warto jest więc mieć na sobie ciepły ubiór lub spędzić kilka godzin w domu pod kołdrą.
4. Higiena
W przypadku zapalenia pęcherza moczowego nie wystarczy samo dbanie o ciało. Bardzo ważna jest również higiena i czystość bielizny, pościeli czy ręczników. Pranie tego rodzaju rzeczy zawsze należy wykonywać w temperaturze co najmniej 60 stopni Celsjusza.
5. Odpowiednia dieta
Właściwa dieta przy dolegliwościach ze strony układu moczowego powinna mówić o dużych ilościach spożywania płynów (wody lub naparów ziołowych) oraz o codziennym wprowadzaniu do naszego jadłospisu warzyw, szczególnie takich jak buraki, marchewka, seler czy pietruszka. Pomocne może być również spożywanie wodorostów, kaszy gryczanej, kaszy jęczmiennej, winogrona oraz arbuzów.
Zapobieganie
Jak chronić się przed zapaleniem pęcherza moczowego? Przede wszystkim należy pić duże ilości wody, co najmniej 2 litry dziennie oraz utrzymywać odpowiednią higienę osobistą – okolice intymne wycieraj w kierunku do odbytu, nie odwrotnie. Błędem jest także wstrzymywanie oddawania moczu – wówczas bakterie znajdujące się tam mają idealne warunki do rozmnażania się. Jeżeli występuje skłonność do nadmiernej suchości pochwy, wówczas zaleca się stosowanie specjalnych preparatów pianek lub żeli mających działanie nawilżające okolice intymne.
Podsumowanie
Domowe sposoby na zapalenie pęcherza moczowego mogą być skuteczne, jeżeli szybko zareaguje na dany problem. W sytuacji gdy występuje gorączka, nudności, wymioty oraz bóle w okolicach nerek konieczne jest zgłoszenie się do lekarza specjalisty, a gdy jesteś w ciąży do ginekologa. Lekarz z pewnością skieruje na badania diagnostyczne, a następnie wdroży odpowiednie leczenie.
Probiotyki od bioalgi zawierają aż 150 milionów wyselekcjonowanych, naturalnych i żywych szczepów bakterii. Uzupełniają dietę w składniki probiotyczne i roślinne takie jak Lactobacillus Sporogenesis (Bacillus Coagulans), Lactobacillus Acidophilus, ...
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Czajkowski K., Broś-Konopielka M., Teliga-Czajkowska J., Zakażenie dróg moczowych u kobiet, Lekarz POZ, 2/2021.
- Barańska B., Wądek T., Zakażenie dróg moczowych – zapobieganie i leczenie, Piekary Śląskie 2013.
- Rechberger T., Rechberger E., Zakażenia dróg moczowych u kobiet – jak diagnozować i skutecznie leczyć, Lekarz POZ, 3/2020.
Oj tak, ciepłe okłady były dla mnie zbawieniem 🙂
Przydatne domowe sposoby na walkę z nieprzyjemnymi dolegliwościami zawsze w cenie.
Znam te sposoby 😉 Oj leczylo sie. Za dziecka 😀
A co myślisz o żurawinie? O tym chyba słyszę najczęściej jako środku pomocniczym przy zapaleniu pęcherza.