Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 17 marca 2021

Kwas hialuronowy - naturalne odmładzanie skórySkóra człowieka mówi wiele o zdrowiu i często jest odzwierciedleniem wewnętrznego stanu organizmu. Jednak czasami zdarza się, że bez względu na to jakie kroki podejmujemy, skóra wygląda starzej niż byśmy tego chcieli. Może to być wynikiem stresu, nadmiernej ekspozycji na słońce, niedostatecznej ilości przeciwutleniaczy, nieprawidłowego metabolizmu lub wielu innych czynników. Nie musi to jednak oznaczać, że dana osoba nie jest zdrowa od wewnątrz, ale skóra nie może w pełni urzeczywistnić i uwydatnić promiennego blasku pochodzącego ze środka. Akceptacja takiego stanu nie jest konieczna i z pewnością można poprawić swój wygląd. Z pomocą może przyjść kwas hialuronowy.

Co to jest kwas hialuronowy?

Wiele osób skorzystało ostatnimi czasy z zewnętrznych rozwiązań, takich jak operacje plastyczne, czy zastrzyki, które poprawiają wygląd starzejącej się skóry. Istnieją jednak inne, naturalne sposoby, dzięki którym możemy poprawić jej stan bez skalpela. W tym artykule opiszemy w jaki sposób obecnie dostępne preparaty z czystym kwasem hialuronowym (HA) mogą pomóc uzupełnić ten niezbędny dla skóry składnik, którego zawartość w organizmie maleje wraz z wiekiem.

Kwas hialuronowy jest naturalnie występującą substancją w organizmie człowieka. Należy do związków nazywanych glikozoaminoglikanami (GAG). Oprócz kwasu hialuronowego, GAG zawiera również siarczan chondroityny, siarczan dermatanu, siarczan keratanu, heparynę i siarczan heparanu. Unikalne cechy kwasu hialuronowego wynikają z faktu, że nie zawiera on grupy siarczanowej, a należy do glikozoaminoglikanów. Cząsteczki kwasu hialuronowego zbudowane są z powtarzających się jednostek N-acetyloglukozaminy i kwasu glukuronowego.

Rola kwasu hialuronowego w organizmie

Od dawna spadek stężenia tego kwasu, powodujący starzenie się organizmu człowieka, jest przedmiotem zainteresowań wielu naukowców. Chociaż artykuł ten dotyczy kwasu hialuronowego i zdrowia skóry, konieczne jest zrozumienie, że występują duże spadki w jego ilości, jakości i dystrybucji we wszystkich tkankach organizmu. Logiczne jest więc, że powinno się dostarczać kwas hialuronowy zarówno dla poprawy wyglądu skóry, ale również dla sprawnego funkcjonowania innych części naszego organizmu, takich jak np. stawy i oczy.

Z wiekiem elastyczne właściwości płynu stawowego i tkanki łącznej zmniejszają się, co zostało udowodnione i udokumentowane w literaturze naukowej. Podobnie zmniejszenie obecności kwasu hialuronowego w tkance oka po 50 roku życia może przyczynić się do zwiększonego zaburzenia funkcjonowania siatkówki. Ponadto okazuje się, że starsze osoby z jaskrą praktycznie nie posiadają kwasu hialuronowego w obrębie nerwu wzrokowego, podczas gdy podobne zmiany nie zostały zauważone u osób nie mających problemów ze wzrokiem.

Charakterystyka skóry

Młoda skóra jest gładka i elastyczna, zawiera też dużą ilość kwasu hialuronowego, który pomaga jej wyglądać zdrowo. Wraz z upływem lat, zdolność skóry do produkcji kwasu hialuronowego maleje, a jego ilość zaczyna spadać. W efekcie skóra staje się sucha, cienka i mniej zdolna do regeneracji. Utrata jędrności oznacza również, że staje się ona wiotka. To prowadzi do zmarszczek i starszego wyglądu.

Naskórek chroni nasz organizm prze ciepłem, zimnem, infekcjami i oddziela nas od środowiska zewnętrznego. Jego kondycja określa w jakim stanie jest skóra i jak dobrze wchłania, a także utrzymuje wilgoć. Skóra właściwa stanowi 90% grubości skóry (naskórek nad nią tworzy pozostałe 10%). Kolagen stanowi 70% suchej masy skóry właściwej. Sucha część jest kluczem, ponieważ to kwas hialuronowy nawadnia skórę właściwą, właśnie te 70% tak efektywnie, co daje 15-18% całkowitej wody w organizmie. Kwas hialuronowy nawadnia wewnętrznie skórę właściwą, zapewniając elastyczność zapobiega zmarszczkom. Od kiedy kwas ten dostarcza się do organizmu (np. doustnie), można endogennie zwiększyć jego produkcję, a także przyciągnąć wodę do górnych warstw skóry zapobiegając jej utracie.

Kwas hialuronowy

Jak wiek niszczy skórę?

Skóra jest największym organem i główną drogą detoksykacji. Służy jako dynamiczne „opakowanie” zawierające i chroniące 75 bilionów komórek, które tworzą nasz organizm. Składa się ona z naskórka, skóry właściwej leżącej poniżej, a następnie tkanki podskórnej. Naskórek utrzymuje produkcję nowych komórek, które spychają stare na powierzchnię. Istnieje około 19 milionów komórek skóry na każdy centymetr kwadratowy ciała. Zmiany zachodzące w skórze podczas starzenia się zmniejszają jej zdolność do detoksykacji, przemiany światła słonecznego w witaminę D czy odpierania infekcji. Zmniejszają również jej zdolność do odporności na uszkodzenia.

Zobacz również: Kwas hialuronowy – naturalne odmładzanie skóry.

Wysychanie skóry

Wraz z wiekiem kwas hialuronowy staje się coraz bardziej związany w tkankach. Przykładowo, u dziecka 7% kwasu hialuronowego wiąże się w tkankach, natomiast wartość ta wzrasta do 23% w przypadku starzejącej się skóry. Dodatkowo z wiekiem gromadzi się on w jej głębszych warstwach oraz obniża się jego poziom w naskórku, czego efektem jest suchość skóry. Klinicznie można to porównać do śliwki, która wysycha na rodzynka. Zmiana w dystrybucji i przydzielaniu komórek powoduje znaczne problemy w procesie gojenia się ran i stanowi o zdolności do radzenia sobie z chorobami zapalnymi obejmującymi skórę.

Działanie czasu na skórę

Oto co dzieje się ze skórą właściwą w wyniku procesu starzenia się:

  • maleje ilość włókien kolagenowych;
  • strukturalne wiązanie między skórą właściwą a naskórkiem pogarsza się wraz z procesem starzenia się;
  • z wiekiem ilość kwasu hialuronowego w skórze maleje;
  • spada poziom siarczanu dermatanu;
  • ilość fibroblastów z wnętrza skóry właściwej spada o około 50% w wieku 80 lat;
  • promieniowanie słoneczne UVA i UVB absorbowane są przez skórę, co może prowadzić do jej uszkodzenia oraz powodować zmarszczki.

Produkcja kwasu hialuronowego wzrasta podczas procesów, takich jak gojenie się ran, migracja komórek i tworzenie się naczyń krwionośnych. Podczas gojenia się ran, kwas hialuronowy jest uważany za tymczasową macierz fibryny we wczesnym stadium, co pozwala nowym komórkom wypełnić ranę i przebudować tkanki.

Zobacz również: Kolagen kontra kwas hialuronowy.

Kwas hialuronowy w skórze

Chociaż kwas hialuronowy nie przylega do komórek samodzielnie, kilka powierzchniowych receptorów dla tego kwasu zostało zidentyfikowanych dla różnych typów komórek. Najczęstszy receptor to CD44, obecny w komórkach śródbłonka naczyń krwionośnych. Jest on uważany za niezbędny do budowania tych naczyń i ochronnej warstwy mielinowej w układzie nerwowym. Zalety kwasu hialuronowego w budowaniu naczyń krwionośnych tłumaczy jego znaczenie w procesie gojenia się ran. Naczynia te służą jako drogi dla składników odżywczych dostarczanych do uszkodzonych tkanek.


Kwas hialuronowy bioalgi


Od kiedy kolagen stanowi 70% suchej masy w warstwie skóry właściwej, nic dziwnego, że jest on niezbędny podczas gojenia się ran. Hialuronidazy rozbijają zarówno kwas hialuronowy jak i kolagen, który jest również podzielony na enzymy kolagenazy. Wraz z wiekiem nasze fibroblasty produkują więcej kolagenazy niż młodych fibroblastów, a w związku z czym szybciej rozkładając zapasy kolagenu.

Strategia dla młodej skóry

Styl życia jest bardzo ważny dla utrzymania zdrowej skóry. Wykazano klinicznie, że istnieją sposoby aby pomóc skórze wyglądać zdrowo i lśniąco. Należy pamiętać, że palenie papierosów może powodować wysuszenie i przedwczesne jej starzenie. Ekspozycja na słońce wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia raka skóry, przedwczesnym starzeniem i przebarwieniami. Aby tego uniknąć należy bezwzględnie stosować ochronę przeciwsłoneczną i ograniczać przebywanie w bezpośrednim świetle słonecznym.

Dieta

Optymalne spożycie i przyswajanie składników odżywczych jest również niezbędne do utrzymania zdrowej kondycji skóry. Niedobór kwasów tłuszczowych omega 3 i niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT) często objawia się suchą, łuszczącą się skórą mającą predyspozycje do stanów zapalnych, takich jak egzemy. Witamina A w odpowiedniej ilości jest również kluczowym składnikiem odżywczym dla tkanki podczas gojenia i regeneracji tkanek nabłonkowych, w tym skóry. Niedobór witaminy A może objawiać się jako hiperkeratoza pęcherzykowa, słabe gojenie się ran i choroby skóry.

Witaminy i minerały

Witamina E może zapobiegać bliznom powstającym przy uszkodzeniach lub różnego rodzaju nacięciach. Witamina C jest ważnym składnikiem odżywczym dla skóry, ponieważ pomaga powstrzymywać wolne rodniki i wspomaga produkcję kolagenu. Witaminy z grupy B są bardzo ważne dla jej zdrowia. Z kolei niedobór cynku objawia się trądzikiem lub wręcz wysypką. Wreszcie dużo źródlanej lub filtrowanej wody pomaga organizmowi usuwać odpady i nawilżać skórę.

Przy jednoczesnym zapewnieniu, że nasze ciało jest odżywione każdym z wyżej wymienionych składników, równie ważne jest, aby dostarczyć naszej skórze niezbędne „narzędzia” do odbudowy kolagenu i możliwości naprawy na poziomie komórkowym.
Natomiast stosowany miejscowo kwas hialuronowy może służyć jako środek nawilżający, odmładzający, poprawiający wygląd, a także zwiększający zdolność do zatrzymywania wilgoci. Zastosowanie specjalnego suplementu zawierającego kwas hialuronowy może ukoić skórę, zredukować zmarszczki i sprawić, że nasza skóra będzie bardzo długo wyglądać młodo.

Polecane produkty

Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Olczyk P., Komosińska-Vassev K., Winsz-Szczotka K., Kuźnik-Trocha K., Olczyk K., Hialuronian – struktura, metabolizm, funkcje i rola w procesach gojenia ran, Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej, 62/2008.
  2. Olejnik A., Gościańska J., Nowak I., Znaczenie kwasu hialuronowego w przemyśle kosmetycznym i medycynie estetycznej, Chemik, 2/2012.
  3. Czajkowska D., Milner-Krawczyk M., Kwas hialuronowy – charakterystyka, otrzymywanie i zastosowanie, Biotechnology and Food Science, 2/2011.
  4. Korzeniowska K., Pawlaczyk M., Kwas hialuronowy – nie tylko kosmetyk, Farmacja Współczesna, 7/2014.
  5. Wilk-Jędrusik M., Kwas hialuronowy w dermatologii estetycznej i kosmetologii: intradermoterapia, suplementacja doustna oraz aplikacja zewnętrzna, Poznań 2013.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami