Aktualizacja: 11 lipca 2023
Malwa jest bardzo popularną rośliną ogrodową. Posiada wiele właściwości leczniczych np. niweluje infekcje górnych dróg oddechowych. Z kolei jej barwnik wykorzystywany jest m.in. do barwienia win oraz słodyczy. Jakie inne działanie wykazuje malwa, do czego jest używana oraz co w sobie kryje? Przedstawiamy co warto wiedzieć o malwie.
Spis treści
Czym jest malwa?
Malwa to roślina, której nazwa wywodzi się z języka greckiego od słowa althein, co oznacza leczyć lub althos – lek. Dokładnie pochodzi z rejonów Azji Mniejszej oraz Półwyspu Bałkańskiego. Dziś jej uprawa odbywa się w różnych rejonach m.in. w Polsce, głównie jako roślina ozdobna.
Zpbacz również: Zioła na pasożyty.
Malwa czarna – skład
Malwa jest źródłem m.in.:
- garbników;
- związków mineralnych;
- żywic;
- flawonoidów;
- związków śluzowych;
- pektyn;
- antocyjanów.
Dzięki temu wykazuje silne właściwości antyoksydacyjne, które są tak często wykorzystywane w medycynie.
Malwa czarna – właściwości lecznicze i zastosowanie
Dzięki temu, ze posiada tak bogaty skład, malwa czarna wykazuje m.in. właściwości wykrztuśne, przeciwzapalne i osłaniające. Antocyjany zawarte w tej roślinie działają kojąco na skórę. Napar z malwy czarnej doskonale odżywia i nawilża skórę, nawet tę trądzikową czy problematyczną – łagodzi jej podrażnienia oraz przyspiesza regenerację. Dzięki zawartości antyoksydantów hamuje procesy starzenia się skóry i zapobiega powstawaniu zmarszczek.
Z kolei związki śluzowe wytwarzają na błonach śluzowych układu oddechowego ochronną powłokę, która dodatkowo ułatwia odkrztuszanie zalegającej wydzieliny w gardle. Napar z malwy posiada silne właściwości nawilżające, a obecne w nim antocyjany oraz flawonoidy wykazują działanie przeciwzapalne. Z tego względu okłady lub kompresy wykonane z malwy uśmierzają podrażnienia lub obrzęki oczu. Pomocne są również w walce ze stanami zapalnymi naczyniówki oraz spojówek oczu, które mogą być wywołane m.in. chemicznymi oparami.
Malwę czarną wykorzystuje się często w medycynie naturalnej. Stanowi skuteczny sposób na kaszel, ból gardła, stany zapalne jamy ustnej czy niedrożność dróg oddechowych. Ponadto kwiat malwy czarnej stosowany jest w problemach z układem trawiennym, a także przy chorobach układu moczowego. Napar z malwy czarnej wykorzystywany jest m.in. w dolegliwościach kobiecych. Stosuję się go w celach pobudzenia skąpo występujących miesiączek. Ponadto kwiat malwy jest składnikiem wielu mieszanek ziołowych przeznaczonych do łagodzenia objawów przekwitania.
Malwa czarna w kosmetologii
Stosowana zewnętrznie stanowić może preparat do płukania gardła oraz okład na skórę w jej różnych dolegliwościach. Kwiat malwy czarnej wykorzystywany jest także w kosmetologii m.in. do produkcji maseczek, toników czy kremów do pielęgnacji skóry. Świetnie sprawdza się przede wszystkim w kosmetykach do pielęgnacji włosów, ponieważ zwiększa ich nawilżenie i wygładza je.
Herbata z malwy
2 łyżeczki kwiatów malwy należy zalać wrzątkiem i odczekać 15-20 min. Następnie napar gotujemy i odstawiamy na kolejne 20-30 minut. Napar należy przecedzić i pić raz dziennie na czczo.
Malwa czarna – przeciwwskazania
Ze względów bezpieczeństwa malwy czarnej nie powinny spożywać kobiety w ciąży oraz kobiety karmiące piersią. Także nadwrażliwość na prawoślaz różowy stanowi przeciwwskazanie.
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Abdalla M., Attia M., Yousef M., Effect of Cooking on Nutritive Value of Jew’s Mallow (Corchorus olitorius L.) and Mallow (Malva parviflora L.) Leaves, 1Alex. J. Fd. Sci. & Technol., 2/2016.
- Ozer M., Aksoy M., Mineral composition and nutritional properties of Malva neglecta and Malvella sherardiana consumed as vegetable in Central Black Sea Region of Turkey, Turkish Journal of Food and Agriculture Sciences, 1/2019.
Nie miałam pojęcia, że malwa ma takie właściwości. Ale jako typowa wielbicielka herbat w najbliższym czasie chętnie się skuszę 🙂