Aktualizacja: 6 sierpnia 2022
Spirulina a wołowina mogą być oceniane pod względem zawartości białka. Te dwa produkty były tematem zainteresowań niektórych badań wiążących przyszłość z naturalną suplementacją. Okazało się bowiem, że Spirulina zawiera ogromną ilość pełnowartościowego białka.
Spirulina a wołowina
O wartości odżywczej wołowiny decydują zawartość i skład białka oraz tłuszczu śródmięśniowego. Zawartość białka w wołowinie kulinarnej kształtuje się na poziomie około 18 – 23%. Dla porównania, białko w Spirulinie stanowi aż do 70% suchej masy, czyli 3-krotnie więcej niż w przypadku mięsa wołowego. Jednocześnie białko to jest pełnowartościowe, czyli zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy w odpowiednich proporcjach (czego nie można powiedzieć o białku roślinnym). Ponadto strawność białek w aldze wynosi aż 83–90% ze względu na brak celulozy w ścianie komórkowej.
Suplementując Spirulinę dostarczamy do organizmu nie tylko dużej ilości białka, lecz również antyoksydantów, minerałów, witamin, błonnika i NNKT (niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych). Wołowina zawiera duże ilości tłuszczu, jest to jednak tłuszcz zwierzęcy, którego spożywanie w nadmiarze może okazać się szkodliwe dla zdrowia. O ile sporadyczne spożywanie wołowiny nie jest zabronione, o tyle wykorzystywanie mięsa wołowego jako głównego źródła białka jest błędnym wyborem.
Czym jest białko pełnowartościowe?
Białko roślinne różni się znacząco pod względem składu od białka zwierzęcego. Owszem, możemy spotkać rośliny o dużej zawartości białka, np. soja, fasola, groch, orzechy czy rośliny strączkowe. Kompletność aminokwasów w białku roślinnym jest jednak mniejsza w porównaniu do białka zwierzęcego. Oznacza to, że w składzie nie znajdziemy wszystkich aminokwasów egzogennych, przez co takie białko nie jest pełnowartościowe i cechuje się mniejszą biodostępnością. W przypadku białek pochodzenia zwierzęcego możemy mówić o kompletności, ponieważ zawierają one w swoim składzie wszystkie aminokwasy niezbędne do życia, które powinniśmy dostarczać wraz z pożywieniem.
Fenomenem na rynku stała się Spirulina, która wprawdzie należy do świata roślin, jednak zawiera bardzo dużą ilość białka. Dodatkowo, białko to zawiera wszystkie aminokwasy egzogenne, czyli jest kompletne, pełnowartościowe. Można je więc porównywać do białek zwierzęcych, choć pochodzi od algi. Może to stanowić idealne uzupełnienie diety pod względem białka (i nie tylko) osób przebywających na dietach roślinnych.
Hodowla Spiruliny bioalgi mieści się na Tajwanie, wysoko w górach, w miejscu stałego nasłonecznienia (śr. temp. to 25 st. C). Nie naraża to na stres oksydacyjny komórek Spiruliny. Dlatego zachowuje ona bardzo wysokie stężenie składników odżywczych
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Gumiela E., Szulińska M., Bogdański P., Wpływ suplementacji Spiruliny na wybrane parametry antropometryczne i biochemiczne, Forum Zaburzeń Metabolicznych, 4/2013.
- Parimi N., Singh M., Kastner J., Das K., Optimization of Protein Extraction from Spirulina platensis to Generate a Potential Co-Product and a Biofuel Feedstock with Reduced Nitrogen Content, Frontiers in Energy Research, 3/2015.
- Walke S., Protein Extraction from Spirulina Platensis, International Journal of Innovative Technology and Exploring Engineering, 8/2019.
- Kołczak T., Jakość wołowiny, Żywność. Nauka. Technologia. Jakość, 1/2008.
FAO podaje 200 razy więcej od wolowiny https://www.fao.org/documents/card/en/c/fcfbb587-ac0a-4ceb-9a37-6ab2f79bd5c3/
50 razy mniej wody, ale 2-3 razy droższa niż wołowina. Dlaczego?